Do novoročního závodu v Ga-Pa postoupili Kožíšek a Polášek. Kvalifikaci vyhrál Lanišek

6 min 33 s

Parádní podívanou nabídl závěr kvalifikace na druhý závod Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu. Vyhrál Anže Lanišek, druhý skončil za neuvěřitelných 143 metrů Halvor Egner Granerud. Postoupit dokázali dva čeští skokani, Čestmír Kožíšek a Viktor Polášek. Naopak do závodu se nedostal Roman Koudelka.

Začátek kvalifikace se slušně povedl Richardu Freitagovi, který se po dlouhých letech nedostal do německého reprezentačního A-týmu. Za 129 metrů jasně vedl před Moritzem Bärem. Krátce po něm si Roman Koudelka vybral extrémně těžké podmínky, přičítal 11,5 bodů za vítr a na svém oblíbeném můstku šel na 111 metrů. Do prvního kola nepostoupil, skončil na 56. místě. „Koleno není ještě úplně ideální. Bohužel jsem musel udělat jen jeden tréninkový skok a do druhého jsem nešel, protože při dopadu prvního skoku se mi koleno zase ozvalo a začalo bolet. Zariskoval jsem a šel jsem rovnou do kvalifikace, která byla bohužel neúspěšná. Ale jsem hlavně vděčný, že mohu skákat a že jsem tady mohl být,“ řekl český skokan na lyžích, který měl v přípravě před sezonou dvě zranění. „Potřebuji trénovat a dát dohromady koleno, aby mě nic nebolelo a mohl jsem do tréninku jít naplno. Pak někde poskákat. Velký cíl je mistrovství světa, do kterého je ještě dost času a pevně věřím, že to bude všechno dobré,“ dodal jednatřicetiletý skokan na lyžích, který po kvalifikaci odjíždí zpět do České republiky.

Dobré podmínky naopak přišly při skoku Čestmíra Kožíška, který se oproti Oberstdorfu i tréninku v Ga-Pa zvedl na výborných 129 metrů. Dostal se tak na třetí místo a měl jistý postup! Česťa nakonec byl v kvalifikaci osmatřicátý a jeho soupeřem v KO duelu bude Robert Johansson. Poměrně slušný výkon předvedl i Viktor Polášek. Při téměř bezvětří skočil 123,5 metrů a po chvilce měl také postup v kapse, celkově ze 45. místa. V duelu půjde na Kamila Stocha.

Skákalo se poměrně daleko, hned po skoku Kožíška se na první místo přes Freitaga dostal Bulhar Vladimir Zografski (133 m). Ještě lépe se vedlo Stefanu Kraftovi. Rakušan dal 137 metrů a pokud se mu podobně bude dařit i v hlavním závodu, mohl by se zařadit k hlavním favoritům Turné.

Kraftovi se přiblížil až Karl Geiger, který ve větru do zad letěl na 132 metrů a zaostal za Rakušanem o 1,8 bodů. Ovšem vítěz z Oberstdorfu si jistě hlavní trumfy nechal do novoročního závodu. Nejlepší výkon kvalifikace předvedl Anže Lanišek. V mírném předním větru skočil 139 metrů a vedl o dva a půl bodů. Těsně se k němu přiblížil Markus Eisenbichler a skvělou formu ukázal Halvor Egner Granerud, který ulétl na 143 metrů a jen těsně zaostal za rekordem můstku. A těsně zaostal také za vítězným Laniškem, protože při této vzdálenosti logicky doskočil na obě nohy do bobku a měl výrazně horší známky za styl. Novoroční závod tak slibuje parádní podívanou.

Výsledky kvalifikace najdete zde, rozřazení pro KO systém je v tomto odkazu. novoroční závod startuje od 14 hodin.