×
David Jiroutek: Každý náš dobrý výsledek je pro cizí trenéry, jenž sledují naší situaci, de facto zázrakem

David Jiroutek: Každý náš dobrý výsledek je pro cizí trenéry, jenž sledují naší situaci, de facto zázrakem

06.08.2019

Trenér David Jiroutek v druhé části obsáhlého rozhovoru popisuje, zda jeho svěřenci budou na všech závodech letošní letní Grand Prix a pokud ano, tak zda v plné kvótě čtyři skokanů. „Úplně nechvátám s tím, abychom nyní skákali v maximálním obsazení. Letní skokanský pohár je kontrolním pohárem pro zimu. Potřebovali bychom být dobří v zimě, ne v létě. Nebo být dobří v zimě a v létě, ale to je taková science-fiction,“ usmívá se kouč skokanského A-týmu, který nechává nahlédnout pod pokličku spolupráce s bývalým reprezentantem Lukášem Hlavou a vrací se i k podmínkám českého skoku na lyžích, zejména k nejpalčivější problematice skokanského areálu v Harrachově.
První část rozhovoru najdete zde.
Foto: iRozhlas.cz

Plánujete objet všechny závody letní Grand Prix nebo nějaký vynecháte?

Když objedeme všechny závody, tak někteří skokani budou vynechávat některé štace. Nebudou mít místo toho volno, ale pojedou na tréninkové kempy, ve kterých budeme pracovat na stabilizaci výkonů v zimě. Nebude to tak, že všichni objedeme úplně všechno. Na některé závody pojedou někteří skokani a další závody zase někteří jiní.

Před sezonou ukončil kariéru Lukáš Hlava. Plánujete s ním nějakou spolupráci a pokud ano, těšíte se na ní?
Momentálně jede se mnou do Wisly, protože asistent Tonda Hájek má něco se žlučníkem. Teprve včera (ve středu 17.7.2019 – pozn. aut.) se ze zdravotního hlediska rozhodl, že nepojede. Momentálně jede do Wisly trenérská dvojice Jiroutek – Hlava. Lukáš s námi spolupracuje v týmu, takže na tým máme čtyři trenéry – já, můj bratr, Hájek a Hlava.

Lukáše jsem přemluvil a bavil jsem se s ním, aby spolupracoval s týmem. Je to člověk, který nikdy nebyl extra velkým talentem, ale byl vlastně dříč, který musel projít určitou prací, než dosáhl vůbec třeba na pódium ve světovém poháru. Procházel určitými obdobími, které překonával. Viděl určité možné technické věci, musel se zlepšit v letu. Tuhle práci, kterou jsme s ním měli už za doby třeba Matjaže Zupana atd., tak jsem potřeboval, aby on, který si tím prošel a člověk nemá sloní paměť, tak aby měl člověka, který ví, že nic není nemožné. I když není člověk úplně talentovaný, tak je schopný se prací dobrat k dobrým výsledkům.

Vy jste loni před startem sezony říkal, že podmínky v ČR pro skok moc nevznikají, ale spíše stagnují. Zlepšilo se v tomto ohledu něco během Vašeho ročního působení něco? Hlavně z hlediska skokanských můstků, že v létě i v zimě není moc kde skákat a musíte jezdit do ciziny?
Došli jsme tak daleko, že v létě využíváme můstky tady v Liberci a v Lomnici nad Popelkou. S létem až tak velký problém není. Hlavním problémem, zejména pro kluby, je zimní část. Harrachov je pro mě gró veškeré skokanské přípravy. Malý areál v Harrachově, který zahrnuje můstky K40, K70 a K95, tak to jsou můstky, které využívá nejen reprezentace k tomu, aby mohla skákat v úterý, když přijede v neděli nad ránem ze světového poháru a v pondělí je pak volno. V úterý si skočit a dostat se zpět do dobrých pocitů a s těmi odjet na další závody. To my tady nemáme a jsme paradoxně jedinou zemí ve světovém poháru, která tohle nemá. Proto každý výsledek, který se podaří, je pro cizí trenéry, kteří sledují naší situaci, tak je de facto zázrakem.

Proto mířím na Harrachov. Začalo se mluvit o obnově skokanského areálu, začala sbírka, bylo podepsáno memorandum o obnově můstků. Myslíte si, že se ledy konečně pohnuly a mohlo by konečně dojít k rekonstrukci?
Mohlo nebo nemohlo, jestli si myslím nebo nemyslím… Pro mě je to spíše otázka, jestli tomu věřím. Víra umírá poslední. Je to jediná šance, aby tento sport v České republice neumřel. Myslím si, že v tom sportu dokážeme být dobří a dokážeme dělat zázraky i s tím, co tady máme. Pokud ale nebude fungovat to, že mladší skokani až do juniorské kategorie nebudou mít možnost skákat v zimě na zimních můstcích, což Harrachov je, jelikož je to zimní středisko a je tam většinou sníh a je tady z těch středisek okolo nejblíže  aje to cenově pro kluby únosné, tak to s tím sportem bude velice těžké.Oficiální sponzor

Partneři