Čeští skokani zahájili sezónu čtvrtým místem v polské Wisle

5 min 22 s

Výborným výsledkem se hned na úvod letošní Grand Prix blýskl český tým skokanů na lyžích. Kvarteto ve složení Jakub Janda, Antonín Hájek, Lukáš Hlava a Roman Koudelka skončilo v polské Wisle čtvrté. Z vítězství se radovalo Polsko, druhé skončilo Německo a třetí příčka patřila Norům.

Do Wisly, rodiště bývalého polského skokana Adama Malysze, se letní Grand Prix vrátila po roce a zatímco loni se osvědčená česká čtveřice vtěsnala dokonce na stupně vítězů, tentokrát skončila těsně pod nimi. Přesto je čtvrtá přčka jedním z nejlepších výsledků českého týmu v historii.

První kolo a postup do finále

První kolo odstartoval zkušený Jakub Janda, který předvedl solidních 117 metrů, úplně spokojený však se svým skokem nebyl. Úvod naopak sedl Hájkovi, jeho 120ti metrový výkon ve druhé skupině přinesl českému týmu naději na další vzestup. "Se skokem jsem velmi spokojený, panuje dobrá nálada a to je důležité,“ usmíval se osmadvacetiletý skokan Dukly Liberec. Ve hře o finálové kolo pak pomohl Čechům výkonem 123,5 metru také Lukáš Hlava, jehož forma skok od skoku vzrůstá. Posledním týmovým členem byl Roman Koudelka, který si zapsal 121,5 metru. Po první půli závodu patřilo českému týmu průběžné šesté místo, které mu zajistilo postup do finále. Na páté Rakousko ztrácel pouhé tři body, na čtvrté Slovinsko bodů osm.

Finále a útok na pódium

Druhé kolo nabídlo napínavou podívanou a Češi se v ní rozhodně neztratili. Jakub Janda ke svému pokusu z prvního dějství přidal celých šest metrů a mohl být konečně spokojený. Také Antonín Hájek se vybičoval a skokem dlouhým 125,5 metru přiblížil svůj tým k medailovým příčkám. Lukáš Hlava si následně zapsal 126 metrů a čeští skokani postupně mazali náskok svých soupeřů. "Technicky byly skoky dobré, ale ještě je třeba na sobě pracovat, udělali jsme, co bylo v našich silách,“ komentoval po závodě Hlava. Roman Koudelka, poslední české želízko na můstku, situaci podržel a fantastickým skokem na 128 metrů zajistil českým barvám čtvrtou pozici.

"Myslím, že se zadařilo, je teprve začátek sezóny, jsem rád, že Lukáš Hlava začíná ukazovat, co v něm je a půjde ještě nahoru. Koudymu se první skok úplně nepovedl, ale pak už předvedl svůj standard. Hlavu hodnotím jedna mínus, Hájka s Koudelkou chvalitebně a Jandu dobře,“ řekl koordinátor české reprezentace Jiroutek.

Ze zaslouženého vítězství se radovali Poláci, druzí skončili Němci a třetí Norové.