Budu se snažit přes léto co nejvíce vypilovat skoky, aby přišly výsledky, říká Viktor Polášek

Budu se snažit přes léto co nejvíce vypilovat skoky, aby přišly výsledky, říká Viktor Polášek

6 min 34 s

Individuální příprava skokanů na lyžích je minulostí. Česká skokanská reprezentace se pod vedením nového šéftrenéra Františka Vaculíka sešla v Lomnici nad Popelkou, kde si skokani vyzkoušeli i tamní můstek HS77. Viktor Polášek úplně neřeší, že se musel připravovat individuálně, ale na druhou stranu ho těší, že je opět se známou partou. „Nijak velký rozdíl v individuální přípravě nevidím. Ale je super, že jsme po dlouhé době spolu. Předtím to nešlo a každý se musel přizpůsobit a trénovat sám,“ sděluje dvaadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě.


Pandemie koronaviru ovlivnila celý sportovní svět, skoky na lyžích nevyjímaje. Byly zrušeny všechny závody připadající na konec sezony, neproběhlo mistrovství světa v letech na lyžích. Všechno se samozřejmě přeneslo i do přípravy, kde vinou nouzového stavu a karantény nemohli skokani na můstky. Viktor Polášek se ale snažil hledat i pozitiva. „Pandemie ovlivnila přípravu hodně v tom, že jsme nemohli dříve skákat. Na druhou stranu jsme měli dost času připravit se na suchu a v posilovně. Takže to pro nás bylo dobré, že jsme se mohli připravit kvalitně před skoky,“ hlásí mladý skokan a z toho plyne i jeho odpověď na to, co dělal právě během nouzového stavu a karantény. „Moc možností nebylo. Člověk nemohl skoro nikam jít, takže jsem trávil čas jen doma s přítelkyní a na tréninku.“

Aktuální tréninkový program je dle Viktora Poláška klasický. „Tři dny v týdnu máme posilovnu a teď jsme tady první dny na můstku. Je to asi stejné jako všude,“ hlásí ke drilu v Lomnici nad Popelkou.

Vzhledem k předčasně zrušené minulé sezoně bude v následujícím ročníku o jeden vrchol více. Vedle tradičního Turné čtyř můstků a plánovaného šampionátu v klasickém lyžování 2021 přibude i mistrovství světa v letech na lyžích. To mělo proběhnout v březnu 2020 v Planici, novým termínem je 11. – 13. prosinec 2020, tedy dva týdny před zahájením Turné v Oberstdorfu. „Jsou to další závody, takže programu bude trošku náročnější. Ale nijak velký rozdíl v tom nebude,“ myslí si Viktor Polášek a příliš nerozebírá ani to, zda v prosinci bude mít na leteckém šampionátu vyhlídky na lepší výsledky, jelikož na konci sezony to nebylo výsledkově úplně ono. „To nevím, uvidíme. Já lety moc nemusím, ale samozřejmě se tam pokusím předvést nějaký solidní výkon. Poté bude hlavní cíl Turné čtyř můstků a mistrovství světa v klasickém lyžování,“ nastiňuje vrcholy sezony.

V prognózách pro nový ročník zůstává český reprezentant, jehož maximem ve světovém poháru je dvanácté místo z Wisly 2018, poměrně opatrný. „Cíle si moc nedávám. Budu se snažit přes léto co nejvíce vypilovat skoky, aby výsledky přišly samy. Hlavně, aby byly skoky stabilní a každý závod se povedl do bodovaného místa,“ přeje si juniorský mistr světa z amerického Park City 2017.