Alpen Cup: Sobotnímu závodu v Ramsau dominovali Rakušané a Slovinci, z Čechů bodoval Hauser

5 min 10 s

Tento víkend je v rámci skoku na lyžích velmi nabitý, třeba jen v sobotu je na programu rovnou šest závodů. Mimo jiné se v rakouském Ramsau (H98) konala soutěž Alpen Cupu, do které nastoupilo hned 69 skokanů. Ve velké konkurenci si doletěl pro vítězství Rakušan Markus Müller, nejlepším Čechem byl Kryštof Hauser, který se umístil na 27. příčce.

Nejlepší z Čechů byl v prvním kole Kryštof Hauser, který doletěl do vzdálenosti 82,5 metru a okupoval tak 29. příčku. Dalších Čechem v pořadí byl 45. Filip Křenek se skokem dlouhým 77 metrů. Do nejlepší šedesátky se ještě vešel David Rygl, jenž se 75,5 metry zaujmul 54. pozici. Ve spodní části pak zůstali Miroslav Štěpánek (71,5 m), Jiří Jindřišek (68 m) a Štěpán Kysel (60,5 m).

Již v prvním kole se ukázalo, že závod bude patřit vyloženě rakouským a slovinským závodníkům. Ti totiž získali devět z deseti prvních míst, jejich dominanci narušoval pouze Němec Simon Spiewok, jemuž díky čtvrtému nejdelšímu skoku kola (92 m) patřila čtvrtá příčka. Vedení držel šestnáctiletý Slovinec Taj Ekart, který doletěl do úctyhodné vzdálenosti 94 metrů, z čehož byl nakonec nejdelší skok závodu. Na záda mu ale dýchali dva Rakušané Markus Mueller a Jonas Schuster, který se mnohem více zadařilo ve druhém kole.

Ve druhém dějství téměř všichni čeští skokané dokázali vylepšit své skoky. Kryštof Hauser však zopakoval vzdálenost 82,5 metru, ale nakonec si polepšil o dvě příčky, takže skončil na 27. pozici. David Rygl natáhl svůj skok o tři metry, což ho vyneslo o sedm míst dopředu a nakonec skončil 47., takže ještě předčil celkově 49. Filipa Křenka, který skočil na druhý pokus o metr méně. Jiří Jindřišek (73,5 m) skončil 62., Miroslav Štěpánek (70 m) 63. a Štěpán Kysel (64 m) 66.

Jak jsme výše avizovali, druhé kolo patřilo zejména Rakušanům. Markus Müller zopakoval druhý nejdelší skok závodu (93,5 metru), díky čemuž se s čtyřbodovým náskokem osamostatnil na první příčce. Druhé místo pak obsadil jeho kolega Jonas Schuster, který po Taji Ekartovi přidal druhý skok dlouhý 94 metrů. Právě slovinský mladík se na druhý pokus zhoršil o jeden metr, což mu v konečném součtu stačilo jen na bronz. Nepopulární bramboru pak bral jediný německý skokan v popředí, Simon Spiewok, který rovnou dvakrát skočil slušných 92 metrů.

Alpen Cup v rakouském Ramsau bude pokračovat zítra dalším individuálním závodem. První kolo je naplánováno na 8:30.