×
Na Holmenkollenu kraloval mezi sdruženáři Riiber, Vytrval uzavíral pořadí

09.03.2019

Světový pohár v severské kombinaci, který byl na programu v sobotu 9. března v Oslu, většina českých reprezentant vynechala, neboť se vydala sbírat body do Kontinentálního poháru v Rusku. Na startu se tak objevil pouze jediný Jan Vytrval). A z jeho výkonu bylo patrné, že sdruženářská krize z českých závodníků zdaleka nevyprchala – po nepříliš přesvědčivém výkonu skončil na 46. místě jako poslední. Naopak norský šampion a jasný vítěz Světového poháru Jarl Riiber vybojoval v domácím závodu už jedenácté vítězství v sezoně.

Na slavném Holmenokollenu se skákalo na můstku HS134. Na start se postavilo 46 sdruženářů, absentovali například Němci Eric Frenzel a Johannes Rydzek nebo Rakušan Mario Seidl. Nejlépe si vedl Japonec Go Jamamoto se 130,5 m. Favorizovaný Jarl Riiber byl až devátý se 120,5 m a odstupem 52 vteřin. A další z adeptů na prvenství Ilkka Herola z Finska dokonce až patnáctý po 117 m (+1:16 min). Na 41. pozici se umístil pětatřicetiletý norský veterán Magnus Moan (na snímku), kteý nastoupil k poslednímu závodu své bohaté kariéry – zdolal 99 m (+3:19 min). Jan Vytrval předvedli společně s Polákem Twardoszem vůbec nejkratší skoky – 94 m ho posunulo až na 44. příčku se ztrátou 4:13 min.

V běžecké části dlouho jezdila pohromadě devítičlenná skupina, kterou tvořili Jamamoto, Oftebro, Björnstad, Faisst, Laheurte, Rehrl, A. Watabe a také Riiber s Herolou, kteří se rychle dotáhli. Tempo na špici nebylo příliš vysoké a o stupních vítězů rozhodoval až finiš. V něm i přes veškerou snahu nedal Herolovi šanci skvělý Riiber. Jan Vytrval zaznamenal nejslabší běžecký čas a klesl pořadím až na poslední místo. Magnus Moan dojelpři svém loučení dvaačtyřicátý.

O víkendu 16. a 17. března vyvrcholí Světový pohár dvěma závody v Schonachu.

Oslo, 19. závod – Gundersen HS134/10 km: 1. J. Riiber (Něm.) 26:13,8 min, 2. Herola (Fin.) +0,2 s, 3. Björnstad (Nor.) +7,8, 4. Faisst (Něm.) +12,3, 5. A. Watabe (Jap.) +18,0, 6. Oftebrö (Nor.) +21,5, 7. Laheurte (Fr.) +29,7, 8. Rehrl (Rak.) +35,9, 9. J. Watabe (Jap.) +39,1, 10. Braud (Fr.) +41,1, ...46. Vytrval (Česko) +6:51,2 min.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 19 z 21 závodů): 1. J. Riiber 1 358 bodů, 2. A. Watabe 819, 3. Rehrl 787, 4. Rydzek 761, 5. Geiger (oba Něm.) 753, 6. Seidl (Rak.) 729,7. Grabaak (Nor.) 699, 8. Riessle (Něm.) 656, 9. Björnstad 566, 10. Faisst 444, ...35. Portyk 86, 61. Vytrval (oba Česko) 5. Bodovalo 66 závodníků.