×
V Beitostolenu jsou na programy závody volně i první štafety

V Beitostolenu jsou na programy závody volně i první štafety

06.12.2018

Norský Beitostolen přivítá během nadcházejícího víkendu další dva závody Světového poháru běžců na lyžích. Poprvé v sezoně se pojedou štafety, muži nastoupí ve složení Jonáš Bešťák, Michal Novák, Petr Knop a Adam Fellner, štafeta žen kvůli zdravotním problémům startovat nebude. V sobotních individuální závodech pojedou Kateřina Razýmová, Michal Novák a Petr Knop.

Na první body nové sezony čeští běžci na lyžích v úvodních dvou podnicích Světového poháru nedosáhli. U ženské části reprezentace se pod nepříliš vydařenými výsledky podepsaly také zdravotní problémy. Kateřinu Razýmovou i Petru Novákovou v úvodu seriálu limitují bolesti, shodně v oblasti kyčle. „S prvními dvěma víkendy určitě nejsem spokojen. Jak Petra, tak Kačka zůstaly výsledkově za očekáváním. Nicméně obě brzdily zdravotní problémy,“ říká trenér ženské reprezentace Jan Franc.  

Nováková minulý víkend v Lillehammeru absolvovala pouze úvodní sprint, další dva závody už kvůli bolesti vynechala a vydala se z Norska domů. „V týdnu před Lillehammerem jí začaly lehce bolet svaly a úpony v oblasti kyčle, se kterou měla loňský rok na podzim problém. Po sprintu, kdy Petry výkon nebyl dobrý a svaly a úpony kolem kyčle začaly bolet i v klidovém stavu, jsme se rozhodli poslat ji domů, aby se vyléčila a pokusila se připravit na Tour de Ski,“ popisuje Franc.

Razýmová musela vynechat první distanční závod sezony v Ruce, minitour v Lillehammeru už ale zvládla odjet celou. „Zdravotní stav Kačky se začal lehce zlepšovat a myslím si, že i její projev na lyžích je lepší. Samozřejmě výsledkově to určitě není tam, kde bych si představoval, ale myslím si, že Kačky forma půjde postupně nahoru, protože jak zmínila sama, začátky sezony se jí historicky nedaří,“ říká reprezentační trenér.

Absence Novákové zkomplikovala situaci před nadcházejícím víkendem Světového poháru, kdy je na programu závod štafet. „S Petrou jsem počítal jako s oporou týmu, ale její zdravotní stav jí nedovolí přicestovat. Ženská štafeta tak v Beitostolenu startovat nebude,“ říká. „Také Katka odcestovala domů a absolvovala vyšetření, nicméně měla by se do Norska vrátit a startovat v sobotním závodu na 15 kilometrů volně. Zbylá část ženského družstva odjede na přípravu do Livigna a následně se některé z holek zapojí do Světového poháru v Davosu,“ dodává.

Česká republika bude mít zastoupení v závodě štafet alespoň mezi muži, nastoupí čtveřice Jonáš Bešťák, Michal Novák, Petr Knop a Adam Fellner. „Přijeli jsme sem s cílem se maximálně soustředit na štafetu, vyzkoušet její složení a zajet co nejlepší výsledek. Náhradníkem tentokrát bude Miroslav Rypl, kterého určitě budu chtít vyzkoušet na klasický úsek ve štafetě v Ulricehammu,“ říká trenér mužské reprezentace Vasil Husák.    

V sobotním individuálním závodě na 30 kilometrů klasicky budou startovat Novák s Knopem. „Petr měl třicítku už v předběžném plánu, s Michalem jsme se na startu domluvili až na základě jeho absence v posledním závodu v Lillehammeru,“ vysvětluje Husák a vrací se ještě k minulému víkendu: „Nemohu s ním být spokojený, ale i přesto se dají najít nějaká pozitiva. Michal odstartoval sobotní závod dobře, ještě do posledních dvou kilometrů vjížděl na pěkné pozici, ale upadl a zlomil lyži. Také Petr jel v sobotním závodě slušně, je vidět, že jeho výkonu půjdou nahoru. Proti loňsku jednoznačně lepší výsledek.“

Světový pohár v Beitostolenu startuje v sobotu individuálními závody volnou technikou. Ženy se vydají na trať patnáctikilometrového závodu v 9:30, muže čeká dvojnásobná trať od 12:15. V neděli jsou na programu štafety, ženy startují v 10:30, muži o tři hodiny později.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři