×
První den OPA Cupu v Novém Městě přinesl tři medaile! Ve sprintu řádili Holíková, Černý a Novák

První den OPA Cupu v Novém Městě přinesl tři medaile! Ve sprintu řádili Holíková, Černý a Novák

04.01.2019

Hned první den Evropského poháru OPA v Novém Městě na Moravě přinesl domácím barvám tři cenné kovy. V úvodním sprintu klasicky shodně vybojovali stříbro junioři Zuzana Holíková a Ondřej Černý, další stupně vítězů pak do české sbírky přidal mezi muži Michal Novák. Z žen se nejvýše umístila Petra Hynčicová, která pronikla až do semifinále a obsadila celkovou sedmou příčku.

Češi se na domácí trati prosazovali hned od začátku prvního dne třetího podniku seriálu Evropského poháru OPA. Ve Vysočina Aréně jich z kvalifikace postoupilo hned devatenáct. A přestože se nad Novým Městem na Moravě v průběhu vyřazovacích rozjížděk strhla pořádná chumelenice, dařilo se českým závodníkům ve složitých podmínkách i dále.  

O první medaili českého týmu se postarala Zuzana Holíková, která mezi juniorkami pronikla až do finále a v něm vybojovala druhé místo. „Klasický sprint je má oblíbená disciplína, ale že to může být až takhle dobré, to jsem nečekala. Kvalifikace byla peklo, myslela jsem, že nedojedu. Ale pak už jsem se každé kolo cítila lépe a lépe,“ netajila příjemný šok ze svého umístění Holíková. O stříbro musela v dramatickém finiši bojovat až do poslední chvíle. „Musela jsem si počkat na fotofiniš, naštěstí to o kousíček vyšlo na to druhé místo. Jsem moc spokojená. Je to pro mě velké povzbuzení do dalších závodů,“ dodala. Do elitní desítky se dostala i Adéla Nováková, která obsadila devátou příčku. Barbora Antošová byla třináctá, Pavlína Votočková o čtyři místa za ní.

Shodně stříbrný byl mezi juniory také Ondřej Černý. Finále pro něj přitom nezačalo úplně dobře, když ulil první start. „Možná tam trošku pracovala nervozita, přeci jen to bylo mé první finále v OPA Cupu. Celkem jsem risknul i druhý start, bylo to jen tak tak, ale naštěstí už to ulité nebylo,“ smál se Černý v cílovém prostoru. „Potom už vše šlo ideálně podle představ, chtěl jsem jet na druhém místě, což se mi během celého finále povedlo. V cílové rovince jsem zkoušel ještě zabojovat o vítězství, na první místo to sice nevyšlo, ale i tak jsem velmi rád,“ popisoval. Na domácí půdě si tak dojel pro svůj nejlepší výsledek kariéry. Jeho maximum v rámci OPA Cupu bylo doposud osmé místo z minulé sezony. „Rozhodně tam ten progres vidět je. Moc si tohoto výsledku cením, je to super,“ radoval se český junior. Sobotní závod volnou technikou vynechá, do závěreční nedělní klasiky už ale opět naskočí. „Doufám, že budu mít formu stejně jako ve sprintu. Uvidíme, jak to půjde, ale už se na to moc těším,“ vyhlížel. Do nejlepší dvacítky se probojovali také další tři čeští junioři. Tomáš Lukeš a Mike Ophoff se seřadili na 14. a 15. místě, Kim Žalčík dojel dvacátý.

Třetí cenný kov do české sbírky přidal v kategorii mužů Michal Novák. Aktuální reprezentační jednička postoupila z kvalifikace z druhého místa a s přehledem se probíjela také vyřazovacími rozjížďkami až do finále. Tam Novák obsadil třetí místo. „Možná jsem čekal i o něco více, ale jsem spokojený. Ve finále to z mé strany asi bylo takticky prohrané. V těchto podmínkách to bylo těžké. Dojeli nás na sjezdu pod stadion, v cílové rovince už jsem pak neměl tolik sil,“ popisoval. „Dnešek byl celkově zajímavý z toho pohledu, že jsme kvalifikaci jeli už v půl desáté ráno a rozjížďky až odpoledne, byla mezi tím velká pauza. Ale užil jsem si to, byl to pěkný závodní den. Doufám, že se mi povedou i další závody. Byl bych spokojený, kdybych byl do pátého místa,“ řekl Novák, jenž domácí podnik Evropského poháru OPA pojal jako součást přípravy na mistrovství světa do 23 let. Do TOP 10 se po dobrém výkonu vešel také osmý Luděk Šeller, Miroslav Rypl byl třináctý.

Mezi ženami se o nejlepší český výsledek postarala Petra Hynčicová, která pronikla do semifinále a po něm obsadila sedmé místo. Přitom do poslední chvíle nevěděla, jestli se v Novém Městě na Moravě vůbec představí. „Trochu laboruji se zády, ještě ve středu to vypadalo, že to nepůjde, sotva jsem vstala z postele. Ale nakonec se to zlepšilo, jsem ráda, že jsem vůbec mohla závodit a že to vyšlo na takový výsledek,“ řekla v cíli. „Kvalda mi vyšla v pohodě, rozjížďky už byly hodně o taktice. Ve čtvrtfinále jsem si asi nechala vzít trošku víc sil, protože jsem se to snažila rozjet. Ale takové už sprinty jsou, musí se jet naplno od startu až do cíle,“ uvedla a netrpělivě už vyhlížela sobotní závod. „Vypadá to, že by záda mohla držet. Na závod volně se těším, protože jsem asi lepší skejtařka. Jsem hlavně ráda, že si budu moct na domácích tratích při takové akci ještě zazávodit.“ Kateřina Janatová obsadila v úvodním sprintu třinácté místo, Zuzana Staňková byla dvacátá.

V sobotu jsou ve Vysočina Aréně na programu závody volnou technikou. Jako první se na trať v 9:30 vydají juniorky, které pojedou 5 kilometrů, ženy stejně jako juniory čeká porce 10 kilometrů a závodní den v Novém Městě na Moravě uzavřou muži patnácti kilometry. Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři