Představujeme reprezentanty: Kateřina Janatová

Představujeme reprezentanty: Kateřina Janatová

12 min 2 s

Startujeme nový seriál, ve kterém vám postupně představíme všechny členy reprezentačního týmu. Jak se dostali k běžeckému lyžování? Jaké mají cíle? Čemu se věnují ve volném čase? A co by chtěli dělat v budoucnu? Jako první dostává slovo Kateřina Janatová.


Jaký byl tvůj nejlepší výsledek/závod za uplynulou sezonu?

Za svůj nejlepší výsledek považuju světový pohár v Novém Městě na Moravě, kde jsem byla 13. v závodě na 10 km skate. Byl to zároveň asi můj nejlepší výkon, ale lepšího umístění jsem dosáhla na mistrovství světa do 23 let, kde jsem byla pátá. Sice jsem cítila, že jsem mohla být minimálně ještě o příčku lepší, ale i tak jsem s uplynulou sezonou spokojená.

Jaký je tvůj cíl pro následující sezonu?

Já si cíle nekladu. Každou sezonu se snažím být lepší než tu předchozí, toho se budu držet. Největší výzvou pro mě bude postoupit do semifinále ve sprintu.

Jaký je tvůj oblíbený trénink v zimě a v létě?

V létě mám nejradši klasické výjezdy, ideálně na nějaký průsmyk v Itálii. V zimě si pak nejvíc užiju dlouhé tréninky v norské přírodě nebo v Itálii, kdy je sluníčko a stopa ještě vymrzlá.

Jak jsi se dostala k lyžování?

Rodiče mě přihlásili na alpské lyžování, ale pak jsem přestoupila na školu, kde jsme se věnovali všem možným sportům. Tam jsem si poprvé nazula v 6. třídě běžky. Hned od začátku mi to šlo a bavilo mě to.

Čemu by ses chtěla věnovat po lyžařské kariéře?

Nejdřív bych chtěla cestovat, odpočinout si, a pak bych si přála založit rodinu. Chtěla bych nadále zůstat u sportu a trénovat děti. Zároveň bych ráda zůstala v oboru, který studuju. Jsem na bakalářském oboru ‚Regenerace a výživa‘, chtěla bych lidem pomáhat s výživou a zdravým životním stylem.

Jak si myslíš, že by FIS mohl zatraktivnit běžecké lyžování/jaký typ závodu ti chybí nebo bys chtěla, aby byl součástí poháru?

Určitě prolog nebo 5 km. To je ten typ závodu, který mi vždy šel, ve kterém jsem vynikala. Zajímavý by mohl být i sprint na 100 m.

Čemu se věnuješ ve svém volném čase?

Hodně ráda čtu a aktivně odpočívám. Chodím na výlety, cestuju a trávím čas se svým přítelem.

Na co se v tréninku soustředíš? Na čem bys chtěla přes léto zapracovat?

Obecně na výkonnosti. Myslím si, že technika se v mém věku již těžko mění. Udělat jakoukoliv změnu je náročné. Chtěla bych vypilovat taktiku ve sprintech. Snažím se v tréninku jezdit za holkami, akceptovat jejich tempo, a nejen mé vlastní.

Jak probíhá tvá letní příprava? Kdy jsi po sezoně začala trénovat?

V půlce března jsem se musela vrátit z Kanady a zůstat dva týdny v karanténě. Jezdila jsem občas doma na kole, ale bylo to demotivující, a tak jsem si dopřála téměř úplné volno. Měla jsem jiné plány, chtěla jsem cestovat po Norsku, ale to bohužel nešlo. Naštěstí se dalo dlouho lyžovat i v Čechách, tak jsem několikrát vyrazila na skialpy. Trénovat jsem začala hned v dubnu, hodně jsem běhala, letos jsem zařadila i kolo, a pak klasicky kolce, posilovna či doplňkově plavání. Výsledky z uplynulé sezony mě motivují do další práce.

Jakého dosavadního výsledku si ceníš nejvíce?

Nejvíce si cením prvních bodů ve světovém poháru, kdy jsem v Toblachu postoupila z kvalifikace sprintu. To byl pro mě velký zážitek.

Koho ráda sleduješ na sociálních sítích a proč?

Já nerada sleduju své soupeřky, mě to demotivuje! Já nechci vidět, jak trénují nedej bože, že trénují více než já! Spíš sleduju přátele a účty s fotkami přírody.

Díky tvému partnerovi máš možnost nakouknout pod pokličku britskému týmu ale i norským lyžařům, vnímáš to jako svou výhodu?

Rozhodně. Já se vždy ptám na jejich tréninkové metody a vybírám si z toho to nejlepší. Zkouším, co pak funguje i pro mě. Od každého si vezmu něco a když mi to vyhovuje, tak to zařadím i do svého tréninku. Naučila jsem se, že bez spousty kvalitně odtrénovaných hodin se zkrátka nedá špičce konkurovat.

Jsi především výborná sprinterka, ale v letošní sezoně jsi ukázala, že máš dobře nakročeno i v distančních závodech. Na co se chceš v nadcházející sezoně zaměřit?

Stále se budu soustředit především na sprinty, ale myslím, že ani distanční závody nepůjdou bokem. Vrcholem sezony bude mistrovství světa a týmový sprint – v tom máme největší šanci prorazit.

V mnoha sprinterských závodech jsi skvěle zvládla kvalifikaci, ale ze čtvrtfinále se ti již dál probojovat nepodařilo. Víš, kde je chyba a na co se v přípravě zaměřit?

Několikrát mi v závodech chyběl kousek. Jednou to bylo z taktických důvodů, podruhé jsem na to neměla výkonnostně. Poslední dva závody jsem si vybrala i dost smůly, zlomila jsem hůlku. Potřebuju víc zkušeností, závodit v kontaktu s ostatními závodnicemi, a pak věřím, že to klapne. Časy z kvalifikací ukazují, že na to výkonnostně mám, takže doufám, že se to brzy povede.

Jaké je tvé oblíbené tréninkové místo a jaké závodní?

Ráda trénuju v Norsku na Hollmenkolenu. Tratě tam mají světové závodní rozměry a náročná stoupání. Nejraději mám závody v Planici, kde se za 3 roky koná mistrovství světa. To je pro mě velká motivace. Ty tratě mi tam sedí. Nejsou tam prudké kopce, je to hodně silové, lze tam jet ‚jedna jedna‘ a získat náskok v místech, kde si ostatní chtějí odpočinout. Dosáhla jsem tam i svých nejlepších juniorských výsledků.



Pomoc Ukrajině