Nováková na Světovém poháru opět zabodovala

6 min 25 s

Další zastávkou Světového poháru v běžeckém lyžování je rakouský Seefeld. Do sobotního sprintu volně nastoupili čtyři čeští reprezentanti. Z kvalifikace se však podařilo probojovat pouze Petře Novákové. Ta si v následných rozjížďkách polepšila o tři místa a skončila na 24. místě.

Světový pohár v rakouském Seefeldu začal sobotním sprintem volně. Z českých běžců na lyžích v zastoupení Petra Nováková, Kateřina Beroušková, Aleš Razým a Jan Bartoň se podařilo probojovat z kvalifikace pouze Petře Novákové, která pak v rozjížďkách obsadila 24. pozici.

Původně měla do sprintu žen nastoupit jen Petra Nováková, k té se na poslední chvíli přidala také Kateřina Beroušková. Kvalifikací se ale podařilo postoupit jen Petře Novákové a to z 27. místa. V následných rozjížďkách si polepšila o 3 příčky a skončila na 24. místě. Na své konto si tak připisuje další cenné body. „Do Seefeldu jsem jela primárně proto, abych se rozzávodila před olympiádou. Přijela jsem ve čtvrtek, dneska je to teprve druhý den, co jsem sjela z výšky, takže to bylo určitě trochu znát. Cítila jsem, že jsem do toho nedokázala dát sílu, ani se nedokázala pořádně svézt na lyžích,“ popisovala Nováková. I přesto jí sobotní výkon stačil na další postupové umístění. „Za postup jsem strašně ráda, je to pro mě další zkušenost v rozjížďkách. Popravdě se mi ani rozjížďka nejela nejlépe. Čekala jsem, že se trošku rozjedu, ale pořád to bylo takové bez síly,“ uvedla. „Na druhou stranu jsem ráda, že tady můžu závodit, a dostat se do závodního tempa, než budu startovat na olympiádě. Uvidíme, jak to bude vypadat na zítřejší distanci,“ dodala Nováková.

Pro vysokohorskou přípravu si Nováková vybrala italské Passo di Lavazzé, kde strávila dva týdny. „Už to bylo spíše o doladění, než že bych předváděla nějaké velké tréninky,“ řekla Nováková. „Primárně jsme vysokohorskou přípravu zařadili, abych byla připravená na olympiádu, takže tyhle závody musíme brát trochu s rezervou. Jsem ale ráda, že jsem tady a můžu závodit na tratích, které budou příští rok na mistrovství světa,“ uzavřela Nováková. Kateřina Beroušková obsadila 47. pozici.

Sprint žen ovládla Američanka Sophie Caldwellová, druhou příčku obsadila Švýcarka Laurien Van Der Graaffová a s třetím nejlepším časem dojela Norka Maiken Caspersen Fallaová.

Do sobotního závodu nastoupili pouze Aleš Razým a Jan Bartoň. Ani jednomu z nich se však nepodařilo v silné konkurenci projít kvalifikací. Nejblíže k postupu měl Aleš Razým, který obsadil 59. místo. Jan Bartoň, který se dlouho potýkal se zdravotními problémy, skončil na 89. příčce.

Pro vítězství si stejně jako v kvalifikaci dojel suverénní Nor Johannes Hoesflot Klaebo, druhé místo získal Francouz Lucas Chanavat a trojici nejlepších uzavřel Švéd Calle Halfvarsson.

V neděli je v Seefeldu na programu poslední závod v rámci Světového poháru před olympijskými hrami, a to distance na 10/15 kilometrů volně. Na té se představí také další čeští závodníci Martin Jakš, Petr Knop a Miroslav Rypl.