×
Nechci, aby mě sportovci slepě poslouchali, ale aby přicházeli se svými podněty, říká trenér běžců Husák

Nechci, aby mě sportovci slepě poslouchali, ale aby přicházeli se svými podněty, říká trenér běžců Husák

02.07.2018

Běžci na lyžích vstoupili do přípravy na novou sezonu s několika personálními změnami. Trenérem reprezentačního družstva mužů byl jmenován Vasil Husák a jeho asistentem se stal bývalý reprezentant Dušan Kožíšek. U žen zůstává jako v předešlém roce Jan Franc, stejně tak u juniorů Martin Koukal. U českého týmu bude coby trenér nadále působit také Fin Ilkka Jarva.

Do nového olympijského cyklu jde reprezentace se změnami nejen trenérskými, ale také mezi závodníky, kam přibyli někteří nováčci přecházející z kategorie juniorů. Trenérem mužů je nově Vasil Husák, který byl doposud mimo systém reprezentace. „Vše ohledně mého jmenování se odehrálo velmi rychle a nebylo zrovna lehké zvládnout veškerou administrativu. Pomocnou ruku mi naštěstí podal trenér žen Honza Franc a pomohl mi ve všem se zorientovat,“ uvedl Husák.

S ostatními trenéry se již seznámil skrze první společná soustředění v Peci pod Sněžkou a v německém Oberhofu. Po četných rozhovorech s nimi, sportovci, ale i hlavním servismanem Martinem Blaschkem se shodli, že chtějí plynule navázat na práci z minulého období a nepouštět se do extrémních změn. „Snažím se sice prezentovat svou představu, postupy a postřehy, zároveň ale čerpám myšlenky ostatních tak, abychom posunuli výkonnost sportovců a realizačního týmu zase o kus výš,“ řekl Husák.

Po absolvování soustředění má Husák jasno, na co se v tréninku zaměří. „Ve starších hodnoceních opakovaně zaznělo, že sportovci nejvíce ztrácí v soupaži. Po absolvování společných tréninků jsme se s ostatními trenéry shodli, že problémem není nedostatečná silová připravenost, ale technika jízdy.“

Zároveň se Husák spolu s ostatními trenéry snaží o větší samostatnost sportovců. Mají si uvědomovat, že jsou za svou výkonnost sami odpovědní, a podílení se na stavbě tréninkového procesu je samozřejmostí. „Prostor v tréninku budou dostávat hlavně mimo soustředění, kde by se měli individuálně odlišit od skupiny. Nechci, aby mě slepě poslouchali, ale aby dokázali přijít se svými podněty,“ uvedl Husák.

Dušan Kožíšek asistentem  

Po boku Vasila Husáka bude v nadcházejícím roce jako asistent působit bývalý reprezentant Dušan Kožíšek. „Už v zimě jsem oslovil vedení s nabídkou uplatnění mých znalostí z oblasti sprintu. Lákala mě představa věnovat se skupince sprinterů, kterým bych mohl předat své mnohaleté zkušenosti,“ řekl Kožíšek. S rolí trenéra se ale stále seznamuje. „Dávám tomu hodně času a energie. Snažím se s každým závodníkem pracovat na zlepšení techniky. Baví mě, když vidím posun. Jsem přesvědčený, že kluci pomalu získávají o něco větší respekt. Pevně věřím ve výkonnostní růst, který půjde ruku v ruce s nárůstem důvěry a respektu,“ dodal Kožíšek.

U reprezentace nadále pokračuje i Ilkka Jarva, který minulou sezonu působil v roli šéftrenéra reprezentace a úzce spolupracoval především s Martinem Jakšem. Účast finského kouče na kempech bude omezenější, nadále však bude mít kontrolní hlas ohledně nominací. „Roční smlouvu jsme s Ilkkou do nadcházející sezony prodloužili s tím, že trenérům pomůže rozjet nový olympijský cyklus, neboť se nám tvoří mladá reprezentace s perspektivou k ZOH v Pekingu,“ objasnil ředitel ÚBD SLČR Lukáš Sacher.

Další část Jarvovy práce tkví v přednáškách a analýze českého systému. „Není cílem mládežnickým trenérům říkat, co mají a nemají dělat, spíše jim ukázat odlišný přístup, ze kterého mohou čerpat,“ upřesnil Sacher. Završením jeho dvouletého setrvání u reprezentace bude analýza veškeré činnosti spolu se zhodnocením spolupráce. „Když si za 10 let někdo vzpomene, že jsme tu měli Fina, jen vezme složku a koukne se, jak vnímá české běžecké lyžování zahraniční trenér,“ dodal sportovní ředitel běžců.

Reprezentační trenéři Vasil Husák a Jan Franc se z pokračující spolupráce s Finem těší. Snaží se od Jarvy získat užitečné informace, které zapadají do jejich plánů. „S Illkou jsme během loňské sezony navázali dobrý vztah. Společně jsme dospěli k tréninkovému systému, kterým se chceme ubírat,“ řekl trenér žen Jan Franc. „Spolupráce si velmi cením, určitě obohacuje nejen nás, ale i Ilkku. O všech plánech a trénincích spolu diskutujeme, hledáme kompromisy. Je dobře, že tady bude působit i nadále,“ dodal Franc.

Nové tváře v týmu a stejný partner

V řadách závodníků přibylo pár nových tváří. Z juniorské kategorie přešel mezi dospělé Tomáš Kalivoda. „Překvapilo mě, že se i mimo soustředění často trénuje dvoufázově, na což jsem nebyl zvyklý. Během tréninků se hodně zaměřujeme na techniku a sílu. Je náročné zapamatovat si veškeré informace a napravit chyby v technice. Od prvního společného kempu v Peci pod Sněžkou ale cítím, že jsem se zlepšil. Se zázemím jsem naprosto spokojený a s klukama máme výbornou partu. V některých trénincích cítím, že klukům moc nestačím, což mě motivuje k dalšímu tréninku, abych se zlepšil,“ popisoval změnu tréninkového prostředí Kalivoda.

Mezi ženami se objevila hned dvě nová jména – Tereza Beranová a Petra Hynčicová. „Přechod z juniorů nebyl nějak radikální. V Trutnově jsme trénovali tak, aby nás přestup nezaskočil. I přesto je to ale změna, která mě nakopává vpřed,“ řekla Beranová. Petra Hynčicová dokončuje studia v USA a k českému týmu se připojí koncem července.

Juniorskou reprezentaci nadále povede bývalý reprezentant Martin Koukal. S týmem již absolvoval soustředění v Peci pod Sněžkou. „Příprava v Peci byla výborná. Společně s Rakušany se sešla parta, která si sedla. V tréninku za to uměli vzít, ale vždy u toho byla i sranda,“ pochvaloval si spolupráci Koukal. Kemp byl rozdělen na dva bloky - jeden tréninkový v Peci a druhý závodní v Jilemnici. „Tréninkově Pec vyšla super, ale závodní víkend v Jilemnici už tak povedený nebyl. Program byl moc pěkný, ale několik našich závodníků bohužel odešlo zdravotně. Nejvíc mě mrzí zranění Báry Antošové, která spadla na kolečkových lyžích a vykloubila si rameno. Teď jí čeká 5 týdnů s ortézou a následná rehabilitace,“ popisoval dohru nešťastného pádu. S novými členy v týmu je spokojený. „Mladíci zapadli výborně, tréninkově všechno zvládli a ještě se starají o dobrou náladu. Doufám, že nám vydrží i po výsledcích v zimě,“ uzavřel Koukal.

Běžci na lyžích se na začátku dalšího olympijského cyklu navíc můžou opřít o významného partnera. Na pokračující spolupráci se domluvili se společností Swix, která bude po další čtyři roky hlavním partnerem. „Jsme opravdu rádi, že jsme dospěli ke vzájemné dohodě a můžeme pokračovat v dlouholeté spolupráci se společností, která neodmyslitelně patří k běžeckému lyžování. Cítíme velkou podporu nejen od místního silného zastoupení, ale také od centrály Swix v Lillehammeru, kde nás opravdu berou za své,“ uvedl sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín SLČR Lukáš Sacher.

Složení reprezentačních družstev:

Muži: Petr Knop, Miroslav Rypl, Jonáš Bešťák, Luděk Šeller, Adam Fellner, Michal Novák, Tomáš Kalivoda

Ženy: Petra Nováková, Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová, Zuzana Staňková, Petra Hynčicová, Anna Sixtová, Tereza Beranová,

Junioři: Barbora Havlíčková, Barbora Antošová, Zuzana Holíková, Pavlína Votočková, Adéla Nováková, Vladimír Kozlovský, Ondřej Černý, Jakub Walchetseder, Kim Žalčík, Tomáš LukešGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři