×
Napříč Českem! Kateřina Janatová přejela republiku na kole

Napříč Českem! Kateřina Janatová přejela republiku na kole

08.06.2020

Ráno nasedla na kolo v polských Jakuszycích, večer z něho sesedla u hranic s Rakouskem. Kateřina Janatová si v sobotu 6. června zpestřila přípravu na novou sezonu cyklistickým tréninkem, který měřil přes 280 km! „Do té doby jsem jela na kole nejdéle nějakých sedm hodin, tohle mi zabralo přes jedenáct,“ říká se smíchem 23letá reprezentantka.

S nápadem na jízdu, při které by přejeli celé Česko od severu k jihu, přišel biatlonista Ondřej Šantora. „Seděli jsme u kafe a Ondra mi řekl, že by jednou chtěl propojit na kole polské hranice s rakouskými. To bylo v úterý. A v sobotu jsme vyjeli,“ vypráví Katka.

Vstávali v šest hodin ráno, na sedmou se přesunuli do polských Jakuszyc, odkud se vydali nejkratší cestou na jih (na přesný záznam jejich trasy se můžete podívat na sociální síti Strava). Najeli přesně 281,8 kilometru, nastoupali 2 751 metrů a spálili 4 138 kcal. Projeli přitom území tří států. Nakonec se po krátkém úseku v Rakousku vrátili do Česka a svou cestu zakončili na zastávce Majdalena.  

Odtud se chtěli vrátit vlakem do Prahy. Jenže po 11 hodin a 23 minut dlouhé cestě jim vlak ujel o pět minut. „Naštěstí jsme měli možnost přespat poblíž u Ondrova trenéra, což byla docela náhoda,“ popisuje jilemnická závodnice.

Poslední vlak přitom nestihli kvůli silné kroupové přeháňce, ze které si odnesli bolavé šrámy. „Než jsme se stihli schovat, tak kroupy rozbily Ondrovi hlavu tak, že mu tekla krev. A já si odnesla nějaké modřiny,“ líčí nejdobrodružnější část cesty. „Jinak nás žádná velká krize nepotkala, i když to samozřejmě bylo náročné. Nejtěžší to bylo od 200. kilometru, kdy se silnice začala zvedat a jeli jsme hodně do kopce. Kromě toho jsem začala dostávat křeče do rukou od batohu.“

S přibývajícími kilometry také bylo čím dál těžší doplňovat energii. „Nejdřív jsme jedli za jízdy různé banány, tyčinky a dětské přesnídávky, které mám ráda. Měli jsme s sebou i několik rohlíků se šunkou. Ale později už jsem nemohla jíst nic. Tělo nechtělo jídlo přijmout,“ vypráví Katka s tím, že cestou měli tři odpočinkové pauzy.

Odměnou pak byl smažený sýr. „A hlavně teplá sprcha, protože jsme byli úplně promočení z deště. Jinak jsem se i druhý den cítila v pohodě, nohy mě ani moc nebolely.“

Troufnete si českou reprezentantku napodobit?Generální partner

  • cpp
  • cpp

Hlavní partner

Partneři