Na Ski Tour oba Češi na bodech! Ve sprintu do sjezdovky byla Janatová 21. a Novák 25.

6 min 8 s

Michal Novák drží na skandinávské Ski Tour stoprocentní bilanci. V dosavadních třech závodech se pokaždé dostal na body. Tentokrát se mezi elitní třicítku probojovala i Kateřina Janatová. Třetí etapa nabídla v rámci Světového poháru unikátní záležitost - sprint do sjezdovky. Janatová v Aare vybojovala 21. místo, Novák skončil pětadvacátý.

Kateřina Janatová si na první body v rámci Ski Tour musela počkat. V úvodních dvou etapách ve švédském Östersundu se dvaadvacetiletá česká závodnice do třicítky nevešla. Po distanci volně a stíhačce klasicky si ale vše vynahradila po přejezdu do Aare, kde byl na programu netradiční sprint do sjezdovky. Hned v kvalifikaci Janatová dala jasně najevo, že tentokrát už si body uniknout nenechá, a tratí se prohnala v čase 2:22.49, což vyneslo parádní jedenácté místo a suverénní postup do vyřazovacích rozjížděk.

Janatová se představila až v poslední páté čtvrtfinálové rozjížďce. Odstartovala skvěle, po úvodním kolečku a klopené zatáčce šla do stoupání z postupové druhé příčky. Ještě v polovině sjezdovky byla v čele na úrovni první a druhé pozice společně s Američankou Sophií Caldwellovou, v závěru ale postupně pozici ztrácela a nakonec do cíle dojela na páté příčce.

Z kvalifikace pronikl i jediný český zástupce ve startovním poli mužů. Michal Novák si připsal třicátý čas a uzmul tak pro sebe poslední vstupenku do finále. Svou čtvrtfinálovou rozjížďku nezahájil vůbec špatně, ale do stoupání už šel z pátého místa. V polovině sjezdovky jej dojel do té doby poslední závodník Andrej Larkov, Novák si však pátou příčku vzal zpět, Rusa opět předjel a celkově obsadil 25. pozici.

„V kvalifikaci jsem jel nějak zadržené tempo, i když jsem nechtěl. V cíli jsem byl na sebe celkem naštvaný, že jsem nezabral víc, když jsem viděl, s jakým časem jsem postoupil. Ale takový sprint není každý den a těžko se odhaduje, jaká taktika bude ta správná,“ popisoval těsně po závodu Novák. „Jinak jsem stále ještě o level níž, než by bylo potřeba, abych mohl postoupit ze čtvrtfinále. Ale i tak to dneska byla sakra zábava!“ dodal.

Také ve třetí etapě obsadily kompletní stupně vítězů norské závodnice. Pro třetí triumf na Ski Tour a zároveň vůbec první vítězství ve sprintu v kariéře si dojela Therese Johaugová, druhá byla znovu Heidi Wengová a pro bronz si vystoupala Astrid Uhrenholdt Jacobsenová. Mužům dominoval norský sprinterský suverén Johannes Hösflot Klaebo, druhý byl Ital Federico Pellegrino a třetí Francouz Jay Renaud.

Zatímco Janatová se se Ski Tour loučí a podle plánu odjíždí, aby se připravila na blížící se mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let, Nováka po dni volna čeká ve čtvrtek další start. První ročník skandinávského seriálu se po své polovině přesune ze Švédska k dalším třem etapám do Norska. Během té nadcházející čeká závodníky osmatřicetikilometrový přejezd ze Storlienu do Marakeru.