×
Kluci udělali velký pokrok, ale až zima nám to spočítá, říká o přípravě běžců na lyžích trenér Husák

Kluci udělali velký pokrok, ale až zima nám to spočítá, říká o přípravě běžců na lyžích trenér Husák

30.10.2019

Reprezentace běžců na lyžích má za sebou kemp v italském Livignu. Na kolečku s umělým sněhem o délce 2,5 kilometru se čeští závodníci potkali s německým a italským národním týmem nebo s ženskou reprezentací z Norska. „Kluci udělali velký pokrok v technice a po fyzické stránce jsou na tom lépe než vloni, ale až zima nám to spočítá,“ zůstává nohama na zemi trenér Vasil Husák.

Do Livigna se každoročně sjíždějí týmy z celého světa nejen za sněhem, ale také kvůli nadmořské výšce. Trénink v tomto specifickém prostředí podle trenéra mužů Vasila Husáka vyžaduje především trpělivost. K vyšším intenzitám se v tréninkových fázích závodníci dostali až na závěr kempu. Husák se navíc uchýlil k netradičnímu kroku rozdělit tým mužů do dvou skupin, čímž se mu podařilo lépe pokrýt specifika jednotlivých závodníků. „Tuto variantu jsem zvolil i vzhledem k tomu, že část týmu vstoupí do závodní sezony až ve Slovinsku na OPA cupu,“ upřesnil. Složení Michal Novák, Adam Fellner a Tomáš Kalivoda proto odcestovali do Livigna, zatímco trojice Luděk Šeller, Petr Knop a Jan Pechoušek odjela pod dohledem Dušana Kožíška na Cínovec a následně do Ramsau. „Kluci měli po celou dobu připravený plán s tím, že drobné korekce jsem nechal na Dušanovi,“ řekl Husák.

Všechny tréninkové cíle se v Livignu podařilo naplnit i z pohledu trenéra žen Jana France. „Holky pracovaly na soustředění podle mých představ. Kemp byl zaměřen na trénink v nízké intenzitě a makali jsme také na rozvoji techniky na lyžích v nadzávodní rychlosti v rámci zařazení krátkých sprintů,“ popisoval. „Rozvoj síly byl zaměřen na zlepšení maximální a dynamické síly,“ doplnil Franc.

Trenérům se před sezonou také podařilo rozjet nový realizační tým. Do něj spadá lékařský tým pod dohledem Jakuba Heřmánka, fyzio pak koučuje Kryštof Kuba. Servis doplněný o nového člena Štěpána Kalibu si nyní spolu s Technickou univerzitou v Liberci připravuje velmi zajímavou novinku. „Jsem také rád, že se nám s Honzou Francem podařilo dokončit vývoj funkčních testů pro běžecký pás, který společně s námi absolvovali i biatlonisté. Vzorek testovaných osob s velmi slušnou výkonností nám tak poskytuje více zpětných vazeb,“ těší se z pokroku celého týmu Husák.Generální partner

  • cpp
  • cpp

Hlavní partner

Partneři