Jakš si 10. místem na SP zajel nejlepší výsledek posledních dvou let, Nováková znovu v TOP 15

8 min 39 s

Poslední závod Světového poháru před olympijskými hrami zaznamenala česká reprezentace běžců na lyžích úspěch na obou frontách. Martin Jakš si pod taktovkou trenéra Ilkky Jarvy zapsal 10. místem svůj nejlepší výsledek za poslední dva roky. Skvělý výkon předvedla také Petra Nováková, která vybojovala 15. pozici.

Další úspěchy si těsně před olympiádou přiváží ze Světového poháru v rakouském Seefeldu běžci na lyžích. Martinu Jakšovi se na trati 15 kilometrů volně povedlo uzavřít desítku nejlepších závodníku. Petra Nováková předvedla další z kvalitních výkonů, kdy se jí umístěním na 15. příčce podařilo dosáhnout na další body. Svými stabilními výsledky v top 30 pomalu stoupá v žebříčku Světového poháru.

Petře Novákové se v této sezoně daří. V Seefeldu se jí dařilo získat body jak v sobotním sprintu, tak i v nedělní distanci, ve které dojela na 15. místě. „V distanci se mi závodilo mnohem lépe než ve včerejším sprintu, měla jsem srovnané tepy a jelo se mi dobře. Jen mě mrzí, že mě tam v prvním kole trochu zavřely, takže mi cukla ta první skupina a já pak zůstala v té druhé, kterou jsem většinou táhla. To mi ale tolik nevadilo, nikdo mě tam aspoň moc neohrožoval v tom, že by mě zastavil nebo došlo k nějakému kontaktu,“ popisovala průběh závodu Nováková.

Patnácté místo takhle po té výšce a těsně před olympiádou je úplně super. Vím, že dokážu udržet tempo, a dokonce tahat skupinu, což je perfektní,“ uvedla. „Cítila jsem se ale lépe, cítila jsem tu sílu a myslím si, že to je směrem k olympiádě na dobré cestě,“ uzavřela Nováková. Kateřina Beroušková skončila na 42. pozici.

Pro vítězství si dojela Američanka Jessica Digginsová, druhé místo vybojovala Norka Heidi Wengová a trojici nejlepších uzavřela její krajanka Ragnhild Ragaová.

Martinu Jakšovi se po nedávné změně trenéra a přípravy samotné podařilo dosáhnout nejlepšího výsledku nejen v této sezoně, ale za poslední dva roky. V závodě na 15 kilometrů volně uzavřel top 10 nejlepších. „Příprava byla trochu jiná, než jsem byl doposud zvyklý. Po odpočinku po Tour de Ski jsem jel na deset dní na italské Passo di Lavazzé a tam trénoval spíše zlehka, aby se tělo nedostalo do únavy,“ popisoval průběh poslední přípravy před olympiádou Jakš. V pondělí se přemístil na místo Světového poháru do rakouského Seefeldu, kde pokračoval v podobném stylu. „Samozřejmě jsem byl v očekávání, jak se nakonec pojede. Teď jsem ale velmi spokojený,“ řekl Jakš.

Po celou dobu závodu se mu však dařilo držet v čelní skupině. „V závodě se mi dařilo držet v popředí, i když to v některých momentech byl opravdu boj. Na začátku posledního kola jsem tu super pozici ale ztratil. Ve stoupání jsem se nechal trochu zavřít, naštěstí mi do závěru zbylo dost sil a podařilo se mi probojovat zase o kousek zpět,“ popisoval Jakš. „Desáté místo je výborné a uklidňuje mě, že ta příprava k olympiádě jde správnou cestou. Na druhou stranu bych to ale nepřeceňoval, jsem si vědom toho, že za dva týdny může být vše jinak,“ zůstává realistou. „Teď bude důležité přečkat v pořádku cestu, aklimatizovat se a pak budeme bojovat dál,“ uzavřel Jakš.

Dobrý výsledek zaznamenal také Aleš Razým, který obsadil 44. místo, Petr Knop skončil na 66. pozici a Miroslav Rypl na 85. příčce.

Nedělní distanci vyhrál s přehledem Švýcar Dario Cologna, druhou příčku bral Kanaďan Alex Harvey a třetí skončil Nor Martin Johnsrud Sundby.

Českou reprezentaci teď čeká vrchol sezony v podobě olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Tam ve čtvrtek 1. února odlétá část výpravy ve složení Martin Jakš, Petr Knop, Miroslav Rypl, Aleš Razým, Petra Nováková, Kateřina Beroušková, Karolína Grohová. Až na místě se k týmu přidá Petra Hynčicová, která poletí ze Spojených Států amerických, kde studuje. O čtyři dny později bude tým kompletní o Michala Nováka a Barboru Havlíčkovou, kterou čekají ještě závody na mistrovství světa juniorů ve švýcarském Gomsu.