Jakš bere na Tour de Ski další body, Novákové vypla lyže

7 min 12 s

V dalším závodě Tour de Ski v německém Oberstdorfu, se v závodě na 15 km volně podařilo Martinu Jakšovi získat další body umístěním na 30. pozici. Petře Novákové v dobře rozjetém závodě v posledním kole vypla lyže. Velkou ztrátu dokázala trochu dohnat a nakonec obsadila 31. příčku.

Po středečním sprintu na Tour de Ski v německém Oberstdorfu, zrušenému kvůli špatnému počasí, byla na programu čtvrteční distance na 10/15 kilometrů volně s hromadným startem. Z českých závodnic si i přes nepříjemný zádrhel na trati nejlépe vedla Petra Nováková. Celý závod se pohybovala kolem patnáctého místa v kontaktu na čelo. Při nájezdu do posledního kola ale ztratila lyži a to jí připravilo o body. Po tomto incidentu se jí velkou ztrátu už nepodařilo dotáhnout a skončila na 31. místě.

„Vystartovala jsem a držela se v balíku až do čtvrtého okruhu. V prvním kopci pátého kola mi vypla lyže, takže jsem ztratila kontakt s balíkem, který mi ujel. Myslím si, že bych do cíle dojela tak, jak jsem s nimi jela, protože tempo bylo celkem v klidu. Nejelo se mi vůbec špatně, na čelo bych ztratila maximálně deset, patnáct vteřin. Takhle to je celých 42 vteřin, což nevím, jak zamíchá s celkovým pořadím,“ líčila Nováková.

„Tyhle věci se prostě stávají, k závodu to patří. I když jsem po závodě byla dost naštvaná, teď se to snažím brát s úsměvem. Prostě se stalo něco, co jsem nedokázala ovlivnit a co mi pokazilo celkové pořadí, ale nemá cenu nad tím dál přemýšlet,“ uvedla. Budeme přejíždět do Val di Fiemme, zítra nás čeká volný den a pozítří je hromaďák klasicky, tak tam to zase vytáhnu,“ nepochybuje Nováková.

Kateřina Beroušková skončila o pár míst za Petrou Novákovou a brala 34. pozici. Další české závodnice Karolína Grohová a Kateřina Janatová z Tour de Ski již odstoupily, jak bylo v plánu. Kateřina Janatová teď bude vše směřovat k MS do 23 let.

Vítězství v distanci dosáhla Norka Ingvild Flugstad Östbergová, druhé místo vybojovala její krajanka Maiken Caspersen Fallaová a na třetí příčku dosáhla finská závodnice Krista Pärmäkoskiová.

Martinu Jakšovi se povedlo dojet ve stejném čase 30:01.1 jako Noru Hansi Christeru Holundovi. O třicáté příčce pro českého reprezentanta rozhodl až fotofiniš. „Dneska to bylo hodně kontaktní. Balík se na lehké trati a rychlé podmínce skoro neroztrhal a došlo tak k mnoha kolizím,“ řekl Jakš.

Ani jemu se nevyhnula nepříjemná komplikace na trati. „Nejelo se mi špatně, ale na začátku pátého kola jsem spadl a zlomil hůl. Propadl jsem se až na konec pelotonu,“ uvedl. „Snažil jsem se pak ztrátu dojet, ale poslední dvě kola se už jelo rychleji, tak to bylo velmi obtížné,“ dodal Jakš. Michal Novák opět ukázal, že top 30 mu již není vzdálená, když mu o pouhé 2,1 sekundy uniklo bodované umístění a obsadil 35. místo. Velmi dobře si vedl také Petr Knop, který získal 38. příčku a Aleš Razým dojel na 43. pozici. V napínavém finiši na prvenství dosáhl Nor Emil Iversen, druhý skončil jeho krajan Sindre Björnestad Skar a třetí dojel Ital Francesco De Fabiani.

Ve čtvrtek se závodníci přemístí do italského Val di Fiemme, kde si v pátek užijí krátkého odpočinku k regeneraci. V sobotu a v neděli se budou konat poslední dva závody Tour de Ski a to 10/15 kilometrů klasicky s hromadným startem a stíhačka na vrchol sjezdovky.