×
Havlíčková v Novém Městě znovu vládla. Pro Zlatou lyži si dojel Francouz Chauvin

Havlíčková v Novém Městě znovu vládla. Pro Zlatou lyži si dojel Francouz Chauvin

06.01.2019

Barbora Havlíčková na domácím podniku Evropského poháru OPA v Novém Městě na Moravě nenašla přemožitelku ani v neděli. Česká juniorka ovládla závod na 10 kilometrů klasicky s hromadným startem a v rámci prestižního seriálu si připsala už čtvrtý triumf v řadě. 81. ročník hlavního závodu o Zlatou lyži mužů na 20 kilometrů klasicky ovládl Francouz Valentin Chauvin. Miroslavu Ryplovi stupně vítězů těsně unikly a v závěrečném závodě ve Vysočina Aréně bral čtvrté místo.

Zlatá v sobotu, zlatá v neděli. Barbora Havlíčková v Novém Městě na Moravě ovládla oba závody, do kterých nastoupila. Po úvodní volné pětce neměla konkurenci ani v závěrečné klasické desítce s hromadným startem. „Dneska byly opravdu těžké podmínky, ukázalo se, jak na tom kdo je a jaký má cit na lyžování, protože na trati byly tři různé typy sněhu a bylo to opravdu velmi náročné. Jsem velmi spokojená,“ řekla v cílovém prostoru Havlíčková, která si připsala už čtvrtý triumf v OPA Cupu za sebou.

Od začátku závodu byla v čele a táhla balík závodnic, notně na ni dotírala především pětice německých reprezentantek. V posledním kole ale Havlíčková všem ujela a do cíle si přivezla náskok téměř čtrnácti vteřin. „Závody s hromadným startem nemám moc ráda, může se tam přihodit nějaká kolize. Proto jsem raději šla hned do čela. Pak jsem se během celého závodu snažila držet tempo, kterému v závěru soupeřky nestačily,“ popisovala Havlíčková. „Užívám si to celé o to víc, že jsem tady měla rodinu. Mám z toho obrovskou radost,“ dodala.

Při vrcholu celého víkendu Evropského poháru OPA v Novém Městě na Moravě, kterým byl závod mužů na dvacet kilometrů o Zlatou lyži, předvedl parádní výkon Miroslav Rypl. Českému reprezentantovi jen těsně unikly stupně vítězů a obsadil nepopulární čtvrtou pozici. V cíli ale umístění hodnotil pozitivně. „Byl to ohromně těžký závod v těžkých podmínkách, na poslední chvíli se předělávaly lyže. Trošku mě mrzí, že nám odjela skupinka tří závodníků, ale celkově jsem spokojený,“ řekl Rypl, který čtvrté místo vybojoval až v dramatickém finiši s Francouzem Arnaudem Chautempsem. „Jsem za to velmi rád. Hnal mě pocit, že se jede v domácím prostředí, říkal jsem si, že musím předvést dobrý výkon, a to se povedlo,“ dodal.   

Pro trofej v podobě malé lyžičky vyrobené ze zlata, která je věrnou kopií původní trofeje z roku 1934, si dojel Valentin Chauvin z Francie, jenž dorazil do cíle před druhým Švýcarem Ueli Schniderem a třetím Simone Daprou z Itálie. Kromě Rypla se do první dvacítky vešli i další dva Češi. Jonáš Bešťák obsadil čtrnáctou příčku a Tomáš Kalivoda skončil osmnáctý. Také v kategorii žen byli v elitní dvacítce hned tři české závodnice. Nejlépe se klasická patnáctka s hromadným startem vydařila Anně Sixtové, která obsadila čtrnáctou pozici. Tereza Tvarůžková byla šestnáctá a Klára Moravcová devatenáctá. Vyhrála Antonia Frëbelová z Německa, druhá byla Italka Anna Comarellaová a třetí Švýcarka Lydia Hiernickelová. Se stejnou porcí kilometrů jako ženy bojovali také junioři, kde byl nejlepší z Čechů Kim Žalčík na jedenáctém místě.

Vedoucí českého týmu na OPA Cupu a trenér juniorské reprezentace Martin Koukal byl po skončení posledního závodu spokojený. „V juniorské kategorii jsme měli fantastické výsledky. Juniorky díky Zuzce Holíkové a Báře Havlíčkové udělali medaili každý den, Ondra Černý přidal další stříbro, takže maximální spokojenost. Malinko dneska speciálně v kategorii juniorů mazání nebylo top, pak jsme to na kategorii mužů na poslední chvíli měnili. Škoda, že jsme tu změnu neudělali dřív, některé výkony juniorů tím byly ovlivněny,“ řekl Koukal, jenž se z pozice koordinátora podílel také na organizaci celého prodlouženého víkendu ve Vysočina Aréně. „Myslím, že to bylo na velké úrovni, zástupci všech zahraničních týmů byli z organizace nadšení. Podmínky byly těžké, pořadatelé měli s velkým množstvím nového sněhu složitou práci. Ale zvládli jsme to a pro české běžecké lyžování byl OPA Cup v Novém Městě skvělou vizitkou,“ dodal.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři