×
Havlíčková byla na MSJ kousek od medaile i ve skiatlonu. Tentokrát skončila pátá

Havlíčková byla na MSJ kousek od medaile i ve skiatlonu. Tentokrát skončila pátá

01.02.2018

Další skvělý výkon na mistrovství světa juniorů ve švýcarském Gomsu podala běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková. Nadějná česká závodnice po čtvrtém místě ze závodu na 5 kilometrů klasicky opět bojovala o medaili, ve skiatlonu z toho nakonec byla pátá příčka. Mezi juniory se prosadil Vladimír Kozlovský, jenž obsadil pěknou 22. pozici.

Od začátku do konce se Havlíčková pohybovala na předních pozicích. Klasický úsek doběhla na konci čtyřčlenné skupinky, při přezouvání byla ze všech nejrychlejší a do skejtové části závodu dokonce vyjela z prvního místa těsně před Francouzkou Laurou Chamiot Maitralovou a Švédkou Fridou Karlssonovou. Právě Karlssonová ale hned v úvodu volné části nasadila ďábelské tempo, předjela Havlíčkovou a postupně se začala vzdalovat celé skupině.

Už za kilometr a půl od přezutí utekla Švédka pronásledovatelkám v čele s českou závodnicí o více než půl minuty. Svůj náskok navíc postupně zvyšovala, kilometr před cílem vedla téměř o minutu a v klidu si pak mohla dojet pro titul juniorské mistryně světa. To ve skupince za Karlssonovou klid rozhodně nepanoval. Zprvu táhla Havlíčková, pak se před ní však dostala dvojice Hailey Swirbulová z USA s Lone Johansenovou z Norska a na posledním kilometru také Finka Evelina Piippová. Česká reprezentantka tak dojela na pátém místě. Další české závodnice se nevešly do nejlepší třicítky. Nejblíže k ní měla pětatřicátá Pavlína Votočková, 43. byla Zuzana Holíková, Tereza Tvarůžková závod nedokončila.

„Byl to strašně těžký závod, rozhodně jeden z nejtěžších, které jsem kdy jela. Podmínky těžké, trať neuvěřitelně těžká, prostoru na odpočinek bylo naprosto minimálně. Nechala jsem tam opravdu všechno,“ popisovala Havlíčková s tím, že dnes navíc nebyla úplně ve své kůži. „Před závodem jsem se cítila strašně unavená, v závodě jsem pak cítila, že mi nohy nefungovaly tak, jak by fungovat mohly. V klasické části to bylo dobrý, ale ve skejtu jsem chytla nějakou krizi, strašně mě bolely nohy. Jsem moc ráda, jak to dopadlo,“ dodala.

I v druhém závodě na mistrovství světa juniorů jí tak medaile unikla, přesto byla mladá česká naděje v cíli spokojená. „Bylo to zase o kousek, v kontaktu, ztráta nebyla velká. Ale holky byly prostě dneska lepší. Myslím, že s výsledkem můžu být spokojená, páté místo je super a pro mě je hlavně důležité vidět, že jsem v kontaktu se špičkou. Pořád vidím rezervy, na kterých pracovat, doufám, že se mi někdy v budoucnu podaří dostat se na velké podium,“ uvedla Havlíčková. „Obrovsky bych chtěla poděkovat servisu, troufnu si říct, že lyže ve sjezdu jsme měli s přehledem jedny z nejlepších. Málokdy se mi stane, že bych někoho předjížděla z kopce, ale dneska jsem z kopce jezdila jak zamlada,“ dodala se smíchem teprve sedmnáctiletá závodnice.

Jeden vrchol sezony má za sebou, ten druhý jí čeká už za pár dnů. Na olympijských hrách v Pchjongčchangu doplní ostatní české běžce na lyžích, jejichž velká část do dějiště odcestovala právě dnes. „Mistrovství světa juniorů pro mě byl vrchol sezony, ale zároveň se pro mě stalo perfektní přípravou na olympiádu. Pojedu tam naprosto v pohodě, budu tam sbírat zkušenosti. A budu ráda, když se mi v olympijském závodě podaří předvést moje aktuální maximum,“ uzavřela Havlíčková.

Chlapce v Gomsu čekal skiatlon na dvakrát 10 kilometru, ve kterém si nejlépe z českých reprezentantů vedl Vladimír Kozlovský. Ten po lépe zvládnuté skejtové části obsadil pěkné 22. místo. Do třicítky se vešel i devětadvacátý Tomáš Kalivoda, pět příček za ním dojel Kim Žalčík a poslední z Čechů Jiří Mánek obsadil pětasedmdesátou pozici.

Zítra je na programu šampionátu znovu skiatlon, tentokrát pro kategorie do 23 let. Ženy odstartují na dvakrát 7,5 kilometru v 10:30, muži na dvakrát 15 kilometrů o dvě hodiny později. Oba závody budete moci sledovat živě na streamu přímo na našem webu.   Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři