×
Další medaile na OPA Cupu v Novém Městě! Havlíčková bere zlato, Novák stříbro

Další medaile na OPA Cupu v Novém Městě! Havlíčková bere zlato, Novák stříbro

05.01.2019

Další dvě medaile přidal český tým na domácím podniku Evropského poháru OPA v Novém Městě na Moravě. Po pátečních dvou stříbrech a jednom bronzu z klasického sprintu se českým běžcům na lyžích dařilo i v sobotních závodech volnou technikou. O nejcennější kov se postarala Barbora Havlíčková, která si mezi juniorkami připsala už třetí triumf v řadě. Svou druhou medaili ve Vysočina Aréně vybojoval Michal Novák, jenž byl na patnáctikilometrové trati stříbrný.

Tři závody OPA Cupu, tři vítězství. Barbora Havlíčková v kategorii juniorek v aktuální sezoně naprosto vládne. Po dvou předvánočních triumfech v italské Isolaccii nepoznala česká závodnice přemožitelku ani ve svém prvním vystoupení na domácí půdě. V Novém Městě na Moravě naskočila do podniku Evropského poháru OPA až v sobotu a hned závod na pět kilometrů volným stylem vyhrála.

Přitom ještě den před závodem nevěděla, jestli vůbec bude startovat. „Přes Vánoce, kdy jsem chtěla poladit formu, mě zastihly zdravotní problémy. V posledních dnech se k tomu navíc přidala bolest zad. Když jsem se včera večer jela projet, tak jsem skoro nemohla jet rychle. Že jsem dneska vyhrála, je pro mě tedy překvapení, opravdu jsem to nečekala,“ radovala se Havlíčková v cíli. „Byl to psychický boj. Jsem moc ráda, že jsem ho vyhrála sama nad sebou a tím pádem pak také nad soupeřkami. Bylo to ohromně těžké, v cíli jsem se ani nemohla zvednout,“ dodala.

I přes problémy se zády hodlá česká juniorka startovat také v závěrečné nedělní klasice s hromadným startem. „U hromadného startu nikdy nevíte, co se může stát. Samozřejmě se tam budu snažit nechat vše, co půjde. Doufám, že záda povolí, protože v klasice to je ještě náročnější,“ řekla. „Je fajn závodit v domácím prostředí na zdejší trati, proto bych nechtěla o nedělní start přijít,“ dodala Havlíčková. Do nejlepší třicítky se vešly další tři české juniorky. Pavlína Votočková byla patnáctá, Adéla Nováková dojela pětadvacátá a Karolína Poulíková o dvě příčky za ní.

Stejně jako v pátek se i v sobotu mezi nejlepší v kategorii mužů prosadil Michal Novák. Na patnáctikilometrové trati nestačil pouze na Francouze Robina Duvillarda a po bronzu ze sprintu přidal do české sbírky další medaili, tentokrát stříbrnou. „Dnešní závod hodnotím velmi pozitivně. Začal jsem trošku vlažněji, pomaleji a pak jsem se snažil držet tempo, i když to bylo hodně náročné,“ popisoval Novák. „V posledním okruhu už jsem měl laktát v nohou, ale i tak to vyšlo na druhé místo a jsem spokojený,“ dodal. Druhým nejlepším z Čechů byl Miroslav Rypl, jenž obsadil 18. příčku.

Na rozdíl od ostatních závodníků byl pro Nováka sobotní závod posledním vystoupením v Novém Městě na Moravě, v neděli už se ve Vysočina Aréně nepředstaví. Evropský pohár OPA pojmul jako zpestření přípravy před blížícím se mistrovstvím světa do 23 let. „S trenéry jsme se domluvili, že zítřek už vynechám a vrátím se zpět k individuálnímu tréninku. Celkově jsem se svým vystoupením na OPA Cupu hodně spokojený. Je to dobré i s výhledem na důležité nadcházející týdny,“ řekl Novák.

Také mezi ženami byly v závodě na deset kilometrů české barvy hodně vysoko. Hned dvě závodnice se vešly do elitní desítky. Kateřina Janatová obsadila sedmé místo a o příčku za ní dojela Petra Hynčicová, která v Novém Městě vybojovala TOP 10 podruhé ve dvou závodech. Naopak jen těšně unikla desítka Anně Sixtové, jež skončila jedenáctá, dvě příčky před Klárou Moravcovou. Také juniory čekala porce deseti kilometrů, nejlepší z Čechů byl Tomáš Lukeš, který bral sedmé místo. Třináctý byl Vladimír Kozlovský, šestnáctý pak Kim Žalčík.

Evropský pohár OPA v Novém Městě uzavře nedělní klasika. Vrcholem bude závod o Zlatou lyži mužů na 20 kilometrů, který je na programu od 11:45.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři