Čeští běžci na lyžích se v úvodním sprintu sezony neprobojovali kvalifikací

5 min 24 s

První závod Světového poháru nové sezony body nepřinesl. V úvodním klasickém sprintu ve finské Ruce se žádnému ze sedmi českých běžců na lyžích nepodařilo proklouznout z kvalifikace. Nejblíže k postupu měl Michal Novák. Pro první triumfy olympijského ročníku si dojeli Švédka Stina Nilssonová a Nor Johannes Hoesflot Klaebo.

Sezona Světového poháru odstartovala již podesáté v řadě v Ruce, začátek tradiční minitour na úvod ročníku obstaral klasický sprint na trati dlouhé 1 400 metrů. Závod velmi zkomplikovaly měnící se podmínky, kdy těsně před startem začalo hustě sněžit.

Do závodu mužů naskočila pětice českých reprezentantů a nejlépe se sprint podařil univerzálnímu závodníkovi Michalu Novákovi. Toho od postupu dělilo 2,32 sekundy a obsadil 53. místo. „Nejsem spokojený, nedokázal jsem ze sebe vydat úplně všechno, hlavně po té technické stránce. Dost mě to mrzí. Na druhou stranu ale ztráta dvě vteřiny na postup není zase tolik. Každopádně je pravda, že jsem tak nějak doufal, že ten postup dneska vyjde,“ řekl Novák bezprostředně po závodě.

Miroslav Rypl doběhl na 83. místě, Petr Knop skončil 107. dvě příčky před týmovým parťákem Adamem Fellnerem. Závod vůbec nevyšel Martinu Jakšovi, jenž obsadil až 117. příčku. Sprint ale není silnou disciplínou nejzkušenějšího českého reprezentanta a jeho hlavní závody přijdou až v sobotu a neděli.

Sprint klasicky je naopak nejsilnější disciplínou Karolíny Grohové. Ta se však tentokrát kvalifikací nedokázala probít do hlavního závodu. Obsadila 44. místo s odstupem pěti vteřin na postup. „Fyzicky jsem se cítila dobře, vzhledem k tomu, že to byl první ostrý start, to hodnotím celkem pozitivně. Ale přála jsem si postoupit, a to mi nevyšlo,“ hodnotila Grohová. „Přitom to v Kuusamu mám ráda, mám tady hezký vzpomínky, v minulosti se mi zde dařilo. Dnes to bylo náročné, protože se naprosto změnily podmínky, s první závodnicí začalo chumelit jako o život. Podmínky, na kterých jsme si zkoušeli lyže, a závodní podmínky byly naprosto odlišné,“ dodala. Druhá česká závodnice Kateřina Janatová si ve Finsku odbyla premiéru v seriálu Světového poháru a obsadila při ní 79. místo.

První vítězství sezony ukořisila Stina Nilssonová ze Švédska před Američankou Sadie Bjornsenovou a Ruskou Yulií Belorukovou. Mužům vládl Nor Johannes Hoesflot Klaebo, který ve finále s přehledem porazil stříbrného krajana Paala Golberga a třetího Švéda Calleho Halfvarssona.

Úvodní minitour sezony bude pokračovat v sobotu dalším závodem klasicky. Ženy od 10.45 čeká porce deseti kilometrů, můži do patnáctikilometrového závodu odstartují ve 12.30.