×
Běžci na lyžích zakončili první vysokohorskou přípravu

Běžci na lyžích zakončili první vysokohorskou přípravu

13.08.2018

Na konci července odcestovala reprezentace běžců na lyžích do italského Livigna. Závodníci si zde poprvé v sezoně prošli tréninky ve vysokohorském prostředí. Po týdnu se tým přesunul do Santa Cateriny, kde absolvoval druhý blok přípravy.

Šestnáctidenní soustředění bylo pod taktovkou reprezentačních trenérů Jana France a Vasila Husáka spolu s Ilkkou Jarvou, který s reprezentací pobyl pouze první týden. Úvodní část přípravy se konala v italském Livignu a jejím hlavním cílem byla adaptace na vysokohorské prostředí. Začínalo se objemovými tréninky v nízkých intenzitách a jako hlavní tréninkové prostředky byly zvoleny kolečkové lyže, běh, túry, silová příprava a stabilizační cvičení.

Zvýšená pozornost byla věnována individuálnímu sledování reakcí jednotlivých sportovců. „Se sběrem údajů nám pomáhal reprezentační doktor. Získaná data nám poslouží v závodním období, kdy nám pomohou správně zvolit startovní den ve vyšších nadmořských výškách,“ vysvětlil trenér mužů Vasil Husák.

Na druhou polovinu soustředění se celý tým přesunul do nedalekého italského střediska St. Caterina. V této části se již zařadila práce ve vyšších intenzitách. „Sportovci jeli tři náročné výjezdy, jednu simulaci závodu a sprintérský trénink. K tréninkovým prostředkům přibyly skokové řady,“ popisoval Husák.

Po celou dobu pobytu se o regeneraci staraly dvě fyzioterapeutky, které dohlížely na správné postupy při stabilizačních cvičeních a silových trénincích. „Po zdravotní stránce všichni zvládli kemp v pořádku. Zaznamenali jsme pouze lehké odřeniny po pádech na kolečkových lyžích a puchýře,“ zaklepal trenér žen Jan Franc. „S odvedenou prací reprezentantů jsme velmi spokojení, všichni jdou do tréninků s velkým nasazením. Soustředění hodnotíme jako vydařené. V obou střediscích se nám podařilo využít výborného zázemí,“ shodují se oba trenéři.

Na konci kempu také došlo na individuální rozhovory, kde sportovci dostali možnost se ke kempu vyjádřit. „Pro mě jako trenéra je zpětná vazba jednou z nejdůležitějších složek tréninkového procesu,“ řekl Franc. Jeho slova potvrdil reprezentant Michal Novák. „Líbí se mi, že si všichni navzájem pomáháme. Je to znát třeba u tréninku techniky, kde je progres hodně vidět,“ uvedl. „Také po organizační stránce kemp prostě neměl chybu,“ dodal Novák.

Další společné soustředění reprezentace ve vyšší nadmořské výšce proběhne v říjnu opět v italském Livignu.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři