×
Běžci na lyžích otevřou sezonu Světovým pohárem v Ruce

Běžci na lyžích otevřou sezonu Světovým pohárem v Ruce

27.11.2019

Po kontrolních FIS závodech běžci na lyžích odstartují sezonu prvním podnikem Světového poháru ve finské Ruce. Během tří dnů je čeká kromě sprintu a distance klasicky i stíhací závod volně. „Bylo skvělé vidět, jak se sportovci tlačí na druhého a třetího sprintera z minulého MS. Jsem ale zvědav, jak se budou cítit až naroste tlak okolo závodů SP,“ říká trenér mužů Husák.

Ve výborném světle se na kontrolních FIS závodech předvedl český tým běžců na lyžích pod vedením Vasila Husáka a Jana France. V silné konkurenci Kateřina Razýmová zvítězila v distanci volně, Kateřina Janatová skončila na 4. místě a Michal Novák bral 7. příčku. Do nejlepší desítky se v klasickém sprintu dokonce probojovali všichni čeští zástupci. „Forma určitě není špatná, ale samozřejmě až SP ukáže. K prvním závěrům ohledně výkonnosti se uchýlím nejdříve po první periodě SP, což bude před Vánoci v Planici. Právě od toho se pak budou odvíjet nominace do dalších závodů SP,“ vysvětlil trenér žen Franc. Týden před prvním SP ještě závodnice absolvovaly tři intervalové tréninky v závodním tempu. „Některé měly lehké individuální úpravy plánu, důležité tréninkové jednotky ale holky odjezdily společně,“ uvedl.

Nadšený z výsledků svých svěřenců na kontrolních závodech byl i trenér mužů Vasil Husák. „Bylo skvělé vidět, jak se sportovci tlačí na druhého a třetího sprintera z minulého MS. Jsem ale zvědav, jak se budou cítit až naroste tlak okolo závodů SP,“ řekl Husák. Až do neděle se mužská část reprezentace věnovala těžkým tréninkům zaměřeným na intenzitu, rychlost jízdy, sílu v posilovně a nechyběly ani atletické dynamické prvky na dráze. „V sezoně, kdy budeme každý týden závodit, už nebude moc prostoru k takovému uspořádání tréninku,“ upřesnil Husák.

Sezona odstartuje prvním podnikem Světového poháru ve finské Ruce, který proběhne 29. listopadu – 1. prosince. Na programu je kromě sprintu a distance klasicky s intervalovým startem také stíhací závod na 10/15 kilometrů volně. Trenéři budou podle svých slov spokojení, když se závodníkům podaří vylepšit loňské výsledky. „Hlavně ve sprintu to nebude jednoduché,“ uvědomuje si Husák. „Kdyby jedna až dvě holky zajely do top 30, bylo by to super. Nicméně na předvedení výkonů máme teď 4 měsíce. Vím, že je dobré, když se první závody povedou, určitě se z toho ale nedá usuzovat, jaká bude celá sezona,“ doplnil Franc.

 

Světový pohár Ruka (Finsko) 29.11.-1.12.2019

Sprint klasicky:

Novák, Pechoušek, Šeller, Nováková, Schützová, Razýmová, Janatová, Beranová

10/15 km klasicky:

Novák, Nováková, Schützová, Razýmová, Janatová

10/15 km stíhací závod volně:

Novák, Nováková, Schützová, Razýmová

 Generální partner

  • cpp
  • cpp

Hlavní partner

Partneři