×
Žižkovský tygři se představují

Žižkovský tygři se představují

12.02.2016

Historie klubu se začala psát v osmdesátých letech 20. století, kdy byl založen Klub klasického lyžování VŠTJ Ekonom Praha. Dnes už mu ale nikdo neřekne jinak než Žižkovský tygři a jeho členy, kterých je zhruba 50, můžete vídat na závodech Vysokoškolské ligy, na Akademickém mistrovství republiky nebo v seriálech dálkových běhů, a to jak tuzemských, tak zahraničních. Sami pořádají Tygří skiatlon a sprint dvojic, závody, které se letos odehrají během nadcházejícího víkendu – 13. a 14. 2. v jabloneckém lyžařském areálu Břízky.

Jedním z pilířů a legend oddílu je zakládající člen, nestor českého klasického lyžování a dlouholetý ředitel Centra tělovýchovy a sportu při Vysoké škole ekonomické v Praze Mgr. Miloš Pádivý. „Nicméně během historie oddílu se v něm vystřídala celá řada významných členů, z nichž značná část patří k celoživotním členům dle motta ‚Jednou Tygr – navždy Tygr‘,“ říká člen výboru oddílu a aktivní závodník Tomáš Kálal. V sezóně 2012/2013 mu patřilo třetí místo v dálkových bězích v Česku, další člen klubu Martin Sajdl o dva roky později vystoupal ještě o příčku výš. Tereza Kálalová pak dosáhla na velký úspěch v mezinárodním závodě Marcialonga light na 45 km, který dokázala v roce 2015 vyhrát.

Žižkovský tygři mají na kontě i řadu týmovým úspěchů, mezi které patří například opakovaná vítězství ve vysokoškolské lize, účast ve světovém seriálu dálkových běhů Ski Classics, ve kterém v sezoně 2014/2015 obsadili 24. místo v týmech, nebo třetí příčka v seriálu Stopa pro život v roce 2015. „Cílem je mít radost z pohybu a společné aktivity. No a občas zajet i nějaké ty elitní závodníky. Také se snažíme o rozvoj vysokoškolského sportu, jsme jedním z posledních oddílů v rámci VŠTJ Ekonom, který má ve svých řadách aktivní studenty a studentky. Díky faktu, že se jedná o univerzitní sportovní oddíl, závodíme většinou v kategoriích muži a ženy. Výjimečně nějací junioři a juniorky,“ říká Tomáš Kálal.

Od roku 2011 pořádají Žižkovský tygři závody patřící do seriálu Vysokoškolské ligy – Tygří skiatlon a sprinty dvojic. „Závod patří svým neobvyklým složením závodů k oblíbeným zpestřením zimní termínovky. Účast se pohybuje kolem 50 závodníků v kategorii mužů a 25 závodnic v kategorii žen. Samozřejmostí jsou také závody pro mládež, které měly největší úspěch v roce 2015.“ V letním období pak členové oddílu pořádají závody na horských kolech, přespolní běhy (Běh Příbramí) nebo triatlony (Mácháčský pohodář) s dlouholetou tradicí.

Co se týče tréninků a přípravy, ta probíhá, kde se dá – a to jak v zimě, tak v létě. „Výhodou napojení na VŠE je možnost využití tělocvičny školy na Žižkově. Na suchu jsme v tělocvičně a běháme po Jizerských horách a Šumavě. Zimní soustředění probíhají většinou na Kvildě, Bedřichově, Livignu a Tauplitzalmu,“ vyjmenovává nejčastější tréninkové destinace Tomáš Kálal. Letos by Žižkovský tygři chtěli tréninkové dávky přetavit v obhajobu vítězství ve Vysokoškolské lize a pěkné výsledky v rámci laufařských seriálů v Česku.

DP

Fotogalerie


Generální partner

  • cpp
  • cpp

Hlavní partner

Partneři