×
V pátek začíná MČR běžců. V rekordním počtu závodníků a s mezinárodní účastí

V pátek začíná MČR běžců. V rekordním počtu závodníků a s mezinárodní účastí

27.09.2018

Poslední zářijový víkend proběhne mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích. Závody se jako každým rokem uskuteční v libereckém areálu Vesec a završeny budou již tradičním výjezdem na Ještěd.

Další ročník mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích se bude konat od pátku 28. září do neděle 30. září. Dva závody bude hostit liberecký areál Vesec, tím třetím bude populární výjezd na Ještěd. Potvrzen je rekordní počet přihlášených účastníků. „Ve Vesci bude závodit okolo 170 závodníků. Na Ještěd potom přibydou laufaři a hobby závodníci. Celkem se přihlásilo asi 250 závodníků, a to nejen z Čech, ale i ze Slovenska, Polska a Francie,“ má radost z velké účasti předseda organizačního výboru Zbyněk Valoušek.

Úvodní sváteční prolog zahrnuje sprint volnou technikou. „Oproti loňsku, kdy se jelo jedno super finále v každé kategorii se nově pojedou finále A a B,“ uvedl Valoušek. Následující den je na programu trať na 15 kilometrů pro muže a juniory a 10 kilometrů pro ženy a juniorky volnou technikou s intervalovým startem. Dorostenecké kategorie mají úsek zkrácený. Před rokem si oba závody ve Vesci podmanila Kateřina Janatová. „Jak se říká, obhájit je vždy těžší a Kateřina to letos nebude mít vůbec snadné. Jediný, kdo bude z reprezentace žen na startu chybět, je Petra Hynčicová, která je nemocná. Jinak se potká celá domácí špička v čele s Petrou Novákovou,“ řekl reprezentační trenér žen Jan Franc.

V neděli závodníky čeká porce dvanácti kilometrů náročného stoupání klasickou technikou na vrchol Ještědu. Startovat se bude hromadným startem z Janova Dolu u Osečné. Před rokem si s přehledem pro vítězství ve výjezdu do vrchu přijeli zkušení závodníci Martin Jakš s Kateřinou Smutnou. Jakš však po olympijských hrách v Pchjongčchangu ukončil kariéru, a prostor zazářit tak dostává „mladá krev“. „Po Martinu Jakšovi postupně přebírá roli jedničky Michal Novák, který v posledních závodech tento proces jasně potvrdil. Pevně věřím, že se bude i nadále zlepšovat,“ uvedl reprezentační trenér mužů Vasil Husák.

Představí se kompletní reprezentační družstvo a předběžná soupiska posílená o zahraniční závodníky slibuje napínavý boj. „Naši sportovci se na letošní sérii závodů MČR moc těší a jsou rádi, že se mohou předvést v domácím prostředí v plné síle. Za sebe jsem velmi zvědavý, jak si kluci poradí s Francouzem Alexisem Jeannerodem z týmu Lukáše Bauera, který má slušné zkušenosti ze Světového poháru,“ dodal Husák. Vítězství Kateřiny Smutné na této trati se stává téměř tradicí. „V nedělním výjezdu na Ještěd očekávám zajímavý souboj mezi Novákovou, Razýmovou a Smutnou,“ dodal trenér žen Franc.

Ceny mládeži věnuje dlouholetý partner SWIX. V dospělých se budou až do pátého místa rozdělovat prize money 40 000 korun.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři