×
Na Ještědu byl nejrychleji Šrail. Smutná bere třetí zlato v řadě

Na Ještědu byl nejrychleji Šrail. Smutná bere třetí zlato v řadě

30.09.2018

Poslední tituly mistrů ČR v běhu na kolečkových lyžích jsou rozdány. Tečku za závodním víkendem udělal tradiční a velmi náročný dvanáctikilometrový výjezd na Ještěd. Nejrychleji u vysílače byl Jan Šrail, mezi ženami drží dominanci Kateřina Smutná, která si připsala třetí trumf v řadě.

Po úvodním sprintu a sobotním patnáctikilometrovém závodu volně se mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích přesunulo z libereckého areálu Vesec přímo na Ještěd, kde kompletní tuzemskou běžeckou špičku čekal divácky atraktivní a pro závodníky velmi náročný výjezd k vysílači. Dvanáctikilometrovou porci prudkého stoupání po vyrovnané bitvě nakonec nejlépe zvládl Jan Šrail, který projel cílem v čase 39:07.7. Dvě sekundy za ním dojel Michal Novák, třetí místo bral Jonáš Bešťák.

„V půlce jsme to roztrhli, dole na prémii jsem vyhrál, čímž jsem si trochu zvedl sebevědomí. Do stoupaní jsme nastupovali už jenom ve třech s Jonášem Bešťákem a Michalem Novákem. Snažili jsme se střídat, poslední dva kilometry už jsme zůstali jenom s Michalem,“ popisoval Šrail. Na závěr si v těsném kontaktu s Novákem podle svých slov příliš nevěřil. „Michal je v Česku sprinterská jednička, nebyl jsem vůbec přesvědčený, že vyhraju. Ale posledních sto metrů před cílem jsem nastoupil, najednou mezi námi byla mezera pět metrů a už jsem si to pohlídal,“ dodal.

Po roční odmlce tak slaví další vítězství v rámci mistrovství ČR, loni ve výjezdu na Ještěd triumfoval Martin Jakš. „Nijak zvlášť jsem se na tento víkend nepřipravoval, ale právě tohle byl závod, na který jsem si věřil určitě nejvíc. Jsem moc rád, že se to podařilo a titul jsem si vybojoval zpátky,“ uvedl Šrail, který se s týmem Lukášem Bauera specializuje na dálkové běhy.

S druhým místem se musel spokojit Novák, jenž předtím ovládl úvodní páteční sprint volnou technikou i sobotní závod na 15 kilometrů volně s intervalovým startem. K zisku málo vídaného zlatého hattricku na mistrovství ČR mu nechybělo mnoho, třetí vítězství ve třech dnech ale nepřidal. „Trošku jsem to v hlavě měl, ale vůbec jsem se k tomu neupínal. Dneska to byl vyrovnaný boj s Honzou Šrailem. Myslím, že je spravedlivé, že to takhle dopadlo,“ hodnotil Novák. „Celkově jsem ale hodně spokojený. Myslím, že mé výkony během celého víkendu byly technicky i fyzicky na dobré úrovni,“ dodal.

Mezi ženami si pro třetí vítězství v řadě dojela Kateřina Smutná. Zkušená závodnice, která se specializuje na laufy, znovu vyhrála naprosto suverénním způsobem v čase 46:06.4. Druhou Barboru Havlíčkovou za sebou nechal téměř o dvě minuty, třetí skončila Adéla Boudíková. „Letos se mi jelo asi nejlíp ze všech ročníků, kterých jsem se zúčastnila. Chvilku jsem bojovala s kolečkovými lyžemi, ale pak jsem se srovnala a vypracovala si náskok. Tím pádem jsem potom mohla být v klidu a jela jsem si vlastně už jenom svůj závod. Jelo se mi dobře, jsem moc spokojená,“ radovala se Smutná. 

Neděle 30.9.2018 – výjezd na Ještěd

Muži
1. Jan Šrail
2. Michal Novák
3. Jonáš Bešťák

Ženy
1. Kateřina Smutná
2. Barbora Havlíčková
3. Adéla Boudíková

Junioři
1. Kim Žalčík
2. Mike Ophoff
3. Tomáš Lukeš

Juniorky
1. Barbora Havlíčková
2. Zuzana Holíková
3. Adéla Nováková

Dorostenci
1. Jakub Augsten
2. Jan Hojdekr
3. Adam Horník

Dorostenky
1. Jolanta Byrtus
2. Karolína Kohutová
3. Eliška Šibravová

Veteráni
1. Josef Vejnar
2. Robin Teplý
3. Pavel BuchtaGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři