×
Kluby pod lupou: SK Vrbno pod Pradědem

Kluby pod lupou: SK Vrbno pod Pradědem

23.05.2018

Oddíl, který se nebojí svým členům nabízet rozmanité sportovní vyžití. Jak zpestřit tréninkovou činnost a udržet u sportu mladé závodníky odcházející na střední školy? Nejen o tom promluvil předseda oddílu běžeckého lyžování SK Vrbno pod Pradědem Leopold Kolář.

Vnímáte úpadek nebo naopak větší zájem o běžecké lyžování ve svém okolí?

Zájem o běžecké lyžování v našem okolí je již několik let na téměř stejné úrovni - není až tak velký. Pořád se nám ale daří udržovat průběžný stav dětí a mládeže na přijatelné úrovni.

Setkáváte se s problémem, kdy děti ve větším počtu opouštějí sport v období puberty? Jak to případně řešíte?

V našem případě se počet v období okolo patnácti let mění. Je to způsobeno zejména „odchodem“ z důvodu navštěvování středních škol a učebních oborů mimo místo trvalého bydliště. Řešení se nabízí pořádáním společných tréninků v sobotu a neděli dle možností dětí.

Má váš klub širokou základnu dětí? Kolik jich čítá?

Nové členy se snažíme doplnit každoročním náborem. Máme základnu v počtu cca dvaceti dětí, ve věku od šesti do patnácti let. Během roku se základna postupně doplňuje.

Na co byste nové členy nalákali?

I když fungujeme jako lyžařský klub, snažíme se mimo běžnou tréninkovou činnost pořádat různé sportovní aktivity a soutěže také v jiných sportech. Kromě základního vybavení k lyžařskému sportu nabízíme za symbolický poplatek i sportovní oblečení potřebné k těmto činnostem. Dále zprostředkováváme „výjezdy“ na různé sportovní akce mimo trvalé bydliště. 

Je běh na lyžích sportem finančně náročným?

Finanční náročnost je závislá na výši sportovní úrovně. K základní výuce a zvládnutí techniky není potřeba velkých finančních prostředků. Tento problém nastává s náklady na účasti na vyšší závodní úrovni. Tam je již potřeba poměrně vyšších finančních prostředků.    

Proběhly v klubu nějaké podstatné změny v posledních letech?

Před dvěma roky došlo ke zrušení (přesunu) Sportovního gymnázia mimo naše město, což vedlo k částečnému omezení činnosti, ve které nám gymnázium pomáhalo. Zázemí nám ponechalo město v budově bývalého gymnázia. Dále byly zavedeny pravidelné dny sportovních tréninků. Ke sportovní činnosti využíváme poznatky z metodických materiálů sportovních svazů.     

Má váš klub nějaké speciální know-how (tréninkové metody, přístup k dětem), kterým se od ostatních klubů liší?

Žádné speciální tréninkové metody nemáme. K dětem se snažíme přistupovat odpovědně. Hlavním cílem je vysvětlovat důležitost pohybové aktivity a dovednosti pro život.

Povedlo se vám vychovat závodníka pro reprezentaci?

V minulých letech se v našem klubu podařilo vychovat několik „budoucích“ reprezentantů v jiných sportovních odvětví. (cyklistika – Z.Mlynář,  MTBO, LOB  - L. Tomeček, LOB - V.Matůš )

Fotogalerie


Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři