×
„Mistr“ Novák vítězem i druhého závodu MČR, distanci dominovala Hynčicová

„Mistr“ Novák vítězem i druhého závodu MČR, distanci dominovala Hynčicová

02.02.2019

Distancí klasicky s intervalovým startem pokračovalo Mistrovství České republiky v běhu na lyžích dospělých a dorostu. V Novém Městě na Moravě si svým suverénním výkonem znovu přijel pro vítězství Michal Novák. Po stříbru v pátečním sprintu volně se dočkala prvenství Petra Hynčicová.

Ve Vysočině Areně, kde pokračoval druhý den mistrovství České republiky v běhu na lyžích dospělých a dorostu, nenechal nikoho na pochybách Michal Novák, který opět dokázal, že je v současné době jedničkou českého týmu. „Dneska mě ten závod opravdu bolel, nemohl jsem najít trochu uvolněný stav. Začal jsem ve vysokém tempu, v průběhu jsem pak dostával hlášení, že mírně navyšuji náskok,“ popisoval Novák. „Byly náročné podmínky, sníh nebyl úplně nejrychlejší a při soupaži se dost bořily hole. Lyže jsem měl ale díky servisu opět výborné,“ uvedl. Novák do nedělní distance volně již nenastoupí. „Mám v plánu nějaký pomalý trénink spolu s regenerací. V týdnu by měl pak přijít před odletem na Světový pohár do Lahti i jeden náročnější trénink,“ dodal.  Stříbrný skončil Miroslav Rypl a bronzový Jonáš Bešťák.

Petra Hynčicová po pátečním stříbru tentokrát vybojovala na distanci klasicky mistrovský titul. „Je to bomba! V Nováči mi to opravdu sedí,“ radovala se z vítězství Hynčicová. Sama do závodu nešla s očekáváním, že by se postavila na příčku nejvyšší. „Celé mě to překvapilo. Chtěla jsem se pokusit být v top 3, ale jakmile mi ve druhém kole začali hlásit, že bojuji o titul, snažila jsem se ještě zmáčknout a zkusit se o to poprat. A nakonec to vyšlo,“ neskrývala nadšení. „Myslím, že letos máme silné družstvo holek, proto si tohoto vítězství opravdu cením! Hlavně je skvělé postavit se na stupně vítězů, to závodníka vždy namotivuje,“ řekla. „Velké díky servisu za lyže, kluci to prostě umí,“ pochválila servis Hynčicová.

O dvě destiny sekundy za Hynčicovou skončila Kateřina Razýmová. „Včera jsem cítila, že mě strašně bolí nohy a dneska to pokračovalo, nicméně každého někdy bolí nohy ať už z nervozity nebo z únavy, na to se nemůžu vymlouvat,“ vtipkovala Razýmová. Od začátku závodu až do cíle dostávala hlášení, že ztrácí přibližně čtyři, pět vteřin. „Poslední hlášení jsem dostala těsně na začátku cílové rovinky, a ne že bych to do cíle vypustila, ale určitě jsem nejela takovou podlahu, jako kdybych věděla, že jedeme vyrovnaný souboj,“ vysvětlovala. Nakonec jí na Hynčicovou chyběly pouhé dvě desetiny. „Samozřejmě mě to mrzí, i tak to ale beru jako dobrý výkon a gratuluji Petře k výbornému výsledku. Jsem ráda, že jsme mohly jet takhle vyrovnaný závod a závodit opravdu od začátku až do konce. Nebylo to jednoznačné ani pro jednu ani pro druhou a takové závody člověku nejvíc dají,“ přiznala Razýmová. Trojici nejlepších uzavřela Petra Nováková.

Mezi juniory na distanci zaválel Tomáš Lukeš, který si přijel pro vítězství o více než sedm sekund před druhým Vladimírem Kozlovským. „Podmínky nebyly ideální, ale s tím by se každý dobrý lyžař měl popasovat,“ řekl Lukeš. „Závod mi poměrně sedl. V prvním kole jsem se cítil skvěle, pak se ale dostavila při nájezdu do posledního kola krize, kterou jsem musel překonat,“ popisoval krušné chvíle. Do závodu se mu nakonec podařilo dostat zpátky a uhájit tak první místo. „Na zítra jsem připraven a těším se hlavně na souboj s Vladimírem Kozlovským,“ hodil Lukeš rukavici svému konkurentovi. Na třetí pozici se umístil Ondřej Černý.

V juniorkách byla nejúspěšnější Zuzana Holíková. Za ní se se ztrátou pouhých čtyř desetin sekundy umístila Pavlína Votočková a na třetí příčce skončila stejně jako v pátečním sprintu Adéla Nováková.

Kategorii staršího dorostu vévodili Marek Vašátko a Jolanta Byrtus, v mladším dorostu nenašli přemožitele Daniel Oskar Hozák a Tereza Prokešová.

Mistrovství ČR bude v neděli zakončeno distancí volně s hromadným startem.

Muži                                                                                                        Ženy

1. Michal Novák (DULI)                                                                        1. Petra Hynčicová (DULI)

2. Miroslav Rypl (DULI)                                                                        2. Kateřina Razýmová (SCPL)

3. Jonáš Bešťák (DULI)                                                                        3. Petra Nováková (SNKV)

 

Junioři                                                                                                     Juniorky

1. Tomáš Lukeš (SKIJ)                                                                          1. Zuzana Holíková (SKSK)

2. Vladimír Kozlovský (FEJE)                                                                2. Pavlína Votočková (SKIJ)

3. Ondřej Černý (SNKV)                                                                        3. Adéla Nováková (SKSV)

 

Starší dorostenci                                                                                  Starší dorostenky

1. Marek Vašátko (SKSK)                                                                      1. Jolanta Byrtus (FEJE)

2. Jakub Augusten (SGJB)                                                                    2. Marie Rysulová (SKIJ)

3. Jakub Strouhal (FEJE)                                                                       3. Kateřina Tůmová (SKIJ)

 

Mladší dorostenci                                                                                Mladší dorostenky

1. Daniel Oskar Hozák (SNKV)                                                             1. Tereza Prokešová (DULI)

2. Tomáš Preissler (SGJB)                                                                    2. Anežka Honsová (SKSV)

3. Antonín Honsa (SKSV)                                                                      3. Lucie Kleinová (SNKV)

Partnerem Českého poháru v běhu na lyžích je společnost Lesy ČR. Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři