O disciplínách

O disciplínách

3 min 47 s


Alpské lyžování je jednou z nejrozšířenějších forem závodního a amatérského lyžování v rámci České republiky i v celosvětovém měřítku. První závody se konaly už v polovině 19. století v Norsku. Mistrovství světa v alpských disciplínách se pravidelně koná od roku 1931, kdy šampionát hostil švýcarský Mürren. Na zimních olympijských hrách se poprvé představilo v Garmisch-Partenkirchenu v roce 1936, tehdy byly na programu pouze kombinace – sjezd a dvě kola slalomu. Elitní seriál Světového poháru v alpském lyžování se jezdí od roku 1966.   

DISCIPLÍNY

Slalom

Lyžařská disciplína, ve které se prověřuje především technická připravenost závodníka a schopnost rychlé reakce na změny směru jízdy.

Obří slalom

Disciplína, která se řadí mezi technické. Vzhledem k poloměru oblouků se v obřím slalomu nejvíce rozvinula carvingová technika, realizovaná na lyžích s větším vykrojením a kratší délkou. Závodí se ve dvou kolech a hodnotí se součet dosažených časů.

Super obří slalom

Nejmladší lyžařská disciplína, která prověřuje především zvládnutí techniky ve vysokých rychlostech. Stejně jako ve sjezdu se závodí jednokolově. Na trati bývá množství změn směru jízdy a typické je střídání různých sklonů svahu.

Sjezd

Nejrychlejší disciplína nazývaná též královskou lyžařskou disciplínou. Závodí se v jednom kole. Trať doshauje délky až 4 kilometrů a závodníci v některých úsecích dosahují rychlosti až 150km/h. Trať bývá zpestřena množstvím skoků, kompresí a změn směru jízdy.

Alpská kombinace

Sportovní disciplína, která dokonale prověřuje schopnost všestranné připravenosti závodníka. Skádá se ze sjezdu/ Super G  slalomu, přičemž se hodnotí součet jednoho kola sjezdu/ Super G a jednoho kola slalomu. Je to disciplína, při které se ve vysoké míře uplatňuje i taktika