Zlato na mistrovství světa juniorů! Matěj Švancer suverénně ovládl slopestyle

Zlato na mistrovství světa juniorů! Matěj Švancer suverénně ovládl slopestyle

8 min 25 s

První disciplína, první zlato! Matěj Švancer na mistrovství světa juniorů v ruském Krasnojarsku suverénním způsobem ovládl lyžařský slopestyle. Český freeskier v sibiřském středisku kraloval v sobotní kvalifikaci i nedělním finále a jako jediný závodník pokořil hranici devadesáti bodů. „Jsem nadšený. Je fantastický, že mi to tady vyšlo na zlato,“ raduje se.


Před dvěma lety si na mistrovství světa juniorů ve švédském Kläppenu vybral pořádný kus smůly a v Big Airu obsadil „pouze“ čtvrté místo. Minulý rok ovládl zimní olympijské hry mládeže a nyní už se nadějný český reprezentant dočkal cenného kovu na juniorském šampionátu. A to rovnou toho nejcennějšího.

Naprosto dominantní byl Švancer už v sobotní kvalifikaci, v níž o svém vítězství a postupu do finále z prvního místa rozhodl hned v úvodní jízdě, za kterou od rozhodčích dostal 93,25 bodu. Druhý Estonec Henry Sildaru na něj ztratil téměř pět bodů.

Podobně suverénně si Švancer počínal také v nedělním finále. Do něj jako vítěz kvalifikace nastoupil až jako poslední a znovu hned první jízdou potvrdil roli jednoznačného favorita. Na rozdíl od řady soupeřů zajel těžkou jízdu v náročných sibiřských podmínkách čistě, od rozhodčích dostal 92 bodů a s přehledem šel do vedení o sedm a půl bodu před druhého Rakušana Daniela Bachera.

Ve druhém kole si většina závodníků polepšila, žádný z nich se však nedokázal ani přiblížit devadesátibodové hranici. Nejvýše poskočil předposlední jezdec na startu Sildaru, kterému 79,50 bodu stačilo na bronz, Švancera ale neohrozil. A tak mohl jít český reprezentant do druhé jízdy v klidu a s jistotou titulu juniorského mistra světa.

„V první jízdě se mi všechno povedlo tak, jak jsem si představoval. Možná jen třetí rail byl lehce nedojetý, ale i tam jsem odjel tirk, který jsem chtěl. Druhou jízdu už jsem si chtěl jenom co nejvíce užít,“ popisoval Švancer. „Jsem nadšený, že jsem vyhrál. Ale především chci co nejvíce lyžovat, to mě baví a naplňuje nejvíc. Je to mistrovství světa juniorů, takže je skvělé, že mi to tady vyšlo na zlato. Ale radost bych měl, i kdybych si takhle zajezdil ve snow parku,“ dodal.     

Přitom na tréninku před závodem měl Švancer velmi nebezpečný pád na zábradlí, a tak do finále šel pouze se dvěma cvičnými jízdami. „V tréninku Matěj velmi nepříjemně spadl na railu, úplně se o to zábradlí zasekl a málem si vyrazil dech. Asi půl hodiny to musel rozdýchávat, ale naštěstí se oklepal a mohl nastoupit do finále,“ popisoval krušné chvilky reprezentační trenér Josef Kalenský.

 Útok na zlato plánuje i v Big Airu

O to víc si cení výkonu svého svěřence v boji o medaile. „To, co pak předvedl ve finále, bylo naprosto úžasné. První jízda byla naprosto bez chyby. V té druhé, když mu už o nic nešlo, sáhl k jednomu z nejtěžších triků na světě - switch quad cork 1620 safety grab. Všichni tady z toho byli unešení. To jen svědčí o tom, na jaké úrovni Matěj je,“ řekl trenér. „Říkal jsem si, že by mohla být sranda ten trik skočit, tak jsem to zkusil,“ doplnil Švancer s úsměvem.  

V ruském Krasnojarsku čeká Švancera i druhého českého reprezentanta Štěpána Hudečka, který v kvalifikaci slopestylu obsadil čtrnáctou příčku a postup do finále mu o dvě pozice unikl, ještě start v disciplíně Big Air. Kvalifikace je v sibiřském středisku na programu v pondělí, finále o den později.

Sám Švancer ještě konkrétní triky rozmyšlené nemá. „Rozhodnu se až před startem podle aktuálního pocitu. Každopádně bych znovu chtěl bojovat o ty nejvyšší příčky,“ vyhlíží. „Matěj bude mít i do Big Airu samozřejmě ty nejvyšší ambice. Pokud zajede na úrovni svých možností, znovu bude útočit na zlato. Zároveň věřím, že do finále postoupí i Štěpán, skoky na to natrénované má perfektně, jde jen o to je převést do závodu,“ dodává Kalenský.  

Foto: Pepé Kalenský, Přemek VidaPomoc Ukrajině