Vítkovice hostily první zastávku Czech Freeski Tour 2019

Vítkovice hostily první zastávku Czech Freeski Tour 2019

8 min 30 s

Úvodní zastávka O'Neill Czech Freeski Tour 2019 mířila do oblíbenýho snowparku Freestyle Area Vítkovice v Krkonoších. Sem jsme se milerádi po pár letech půstu vrátili. Formát závodu zůstal stejný jako předešlý zimy. Lyžníci bojují a budou bojovat ve čtyřech kategoriích děti, junioři, muži a ženy. V každým závodě se zápolí o body do celkovýho hodnocení, proto není radno moc koketovat s absencemi. My se teď podíváme, komu start letošního ročníku vykouzlil největší úsměv na tváři…


Ještě než jsme do Krkonoš vůbec dorazili, tak už nad námi ale visel Damoklův meč v podobě prokletý předpovědi počasí. Odříkali jsme si tak Otčenášek a doufali, že všichni svatí nahoře budou s námi soucítit. Kluci z Freestyle Areanavíc připravili super trať s dvěma jibový platformami po dvou railech, na který navazovaly dva skoky. V týhle rovině všechno perfektní. Bohužel počasí si z nás zase udělalo dobrý den. Původně avizované sněžení se snad dostavilo ve všech koutech naší republiky od Chebu, přes Prahu až kde ke slovenským hranicím. Věřím, že i Lucifer s kámošema si dal v neděli v pekle koulovačku. Jen ve Vítkách pršelo a pršelo. Za chvíli jste tak byli durch jak miss mokrý tričko. A na rozdíl od holek, na lyžníky topící se na překážkách, tak slastnej pohled nebyl.

Rozum se tak zapnul na plný obrátky a kvalifikace i finále se zcuclo do jednoho závodu. Každej statečnej rider, tak měl k dispozici dvě jízdy, kde se lepší počítala, všechno se sečetlo a mohlo se jít sušit. Něžné pohlaví ovládla největší favoritka Růžena Čermáková, která má letos už zkušenosti i z Evropskýho poháru. Na skocích předváděla 360 mute a 180 a nechala za sebou soupeřky zkušenou Gábinu Janouškovou a nejmladší freeskierku na startu Agátu Christophovou. Černýho Petra v podobě bramborovýho fleka si tentokrát vytáhla Terka Korábová, které nedělní tekutej závod příliš nesednul…

V nejmladší kategorii dětí, tedy kluků do šestnácti let, nedovolil žádnou šlamastiku největší favorit Štěpán Hudečekalias Spýdy. Ten letos mezi prckama startuje naposledy a rád by se určitě rozloučil dalším titulem. Triky jako switch 540 mute nebo cork 720 tail mu zatím napověděly, že po prvním letošním klání bude na dobrý cestě. Bezpečně totiž zvítězil. Svoje premiérový pódiový umístění si pak vybojovaly další talentovaný naděje. Druhý místo sbalil Franta Polívka a ze třetího fleku se mohl radovat Ondra Šebek. Doufejme, že klukům vydrží nadšení i do dalších závodů.

I mezi juniorama se na startu objevila starý provařený jména, který to s náma v českým poháru táhnou už nějakej ten pátek. Vojta Ševeček za celkovou obhajobou loňskýho triumfu zase vykročil, jak se říká, pravou nohou. Na railu volil třeba switch 270 on nebo fs switch up, to všechno podpořil switch 720 jak doleva tak na rightside a zaslouženě mu přistál největší příděl bodů. Stříbro se tentokrát dokutálelo k Matějovi Hladíkovi, kterej krom normál rotací, jízdu taky vyšperkoval lazyboyem. Dan Urban pak v nehostinných podmínkách zbytečně neriskoval a motanice do 540 mu stačily ke třetímu fleku.

Královská pánská sebranka se pro tentokrát musela obejít bez elitních reprezentantů. Jak víte Šimon Bartík a Vojta Břeský v těchto dnech zápolí nejen se soupeři ale i s nepřátelsky naladěným počasím na Mistrovství světa v americkém Park City. Tady je tak museli zastoupit parťáci. Honza Ferbr se hned po první jízdě ujal vedení, když z košíčku triku vytasil k-​fed, 270 transfer, rightside 540 safety a switch 720 blunt. A už ho nikdo nedokázal z trůnu sesadit. Pěknej návrat taky prožil Mário Skála, kterej se zase konečně ukázal na závodech a switch corkem 540 a corkem 720 truckdrive ukázal, že chuť závodit tam pořád je. Třetí místečko pak bral další tradiční účastník Radek Palkoska, kterej ke switch 540 přidal 900 reverse mute a byla z toho zase placka. Pro tentokrát ze slitiny mědi a cínu tedy bronzová. 

Zdroj: Freeride.czPomoc Ukrajině