Ve skiareálu Jezerné se i přes nepřízeň počasí podařilo uskutečnit Český pohár ve skicrossu

Ve skiareálu Jezerné se i přes nepřízeň počasí podařilo uskutečnit Český pohár ve skicrossu

6 min 14 s

To, co vypadalo při průběhu aktuální zimy jako skoro nemožné, se podařilo zorganizovat ve Skiareálu Jezerné ve Velkých Karlovicích. Přes veškerou nepřízeň počasí se v beskydském areálu podařil malý zázrak a uskutečnil se zde Český pohár ve skicrossu. „Majitel areálu Josef Petřek byl všemu nakloněn a jeho zápal pro skicross byl vidět na každém kroku. Vždy, když to alespoň trochu šlo, pustil děla a připravil velice slušnou trať,“ pochvaloval si manažer Czech Skicross Teamu Aleš Cholenský.


Odměnou byla účast sedmi desítek závodníků ve všech kategoriích od předžáků až po dospělé i s mezinárodní účastí. V kategorii žen přijely na závod Českého poháru dvě závodnice z Japonska a jedna ze Slovenska.

V pátek se jel podle plánu pouze juniorský závod, v sobotu už se na trať vydaly všechny kategorie - předžáci, žáci, žákyně, junioři, juniorky, ženy a muži. Kategorie juniorů a juniorek přitom byly spojeny s kategoriemi mužů a žen.

„Konkurence byla veliká. Bylo znát, že příležitost závodit ve skicrossu nejen v ČR ale i v Evropě je v této sezoně minimální, a tak všichni skicrossaři z České republiky do Velkých Karlovic dorazili,“ popisoval Cholenský. „Musím říci, že naše mládí dost dávalo zabrat zkušeným závodníkům. A pěkně jim šlapali na paty. Že by začala výměna generací a mládí se tlačilo vpřed?“.

Nejmladším závodníkem na startu byl Václav Správka ze Sportovního klubu Polevsko, který je ročník narození 2012. Naopak se ve Skiareálu Jezerné rozloučil se svojí kariérou jeden z průkopníků skicrossu v Česku František Dostálek.

V žákovských kategoriích potvrdili roli favorita Dana Harvey a Tadeáš Bíbr ze Skiklubu Velké Meziříčí. Páteční závod juniorek a juniorů vyhráli Diana Cholenská a Richard Zachoval. Sobotní i nedělní závod mezi dospělými ovládla opět Cholenská, která je studentkou sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou, a Jiří Čech, zkušený matador skicrossových tratí.

Velmi dobře se dařilo i dalším skicrossovým nadějím. Účastnice nedávných Zimních olympijských her mládeže Hana Krčálová vybojovala v juniorkách třetí místo. Karel Lank byl dokonce dvakrát bronzový mezi dospělými. Richard Zachoval byl čtvrtý a Jakub Lomský s Josefem Petřekem se vměstnali to TOP 10.

„První podnik Českého poháru nám přinesl spoustu radosti. Hodně nových a mladých tváří, hodně nových klubů, které přijaly skicross jako atraktivní adrenalinový sport pro mladé, kde vyhrát může každý. Oslovujeme čím dál tím více závodníků a dětí. Věřím tomu, že tímto se začíná projevovat i týmová práce celého skicrossu. Bez perfektního zázemí a obětavosti celého týmu by jednotlivec sám nikdy nic nedokázal,“ uvedl Cholenský. „Doufejme, že se nám ještě jeden závod podaří uspořádat a zase se sejde tak super parta závoďáků ve stejném nebo ještě větším počtu,“ dodal.

Kompletní výsledky naleznete zde.Pomoc Ukrajině