Těsně za stupni vítězů. Boulaři Šamánková s Gajdečkou skončili na MSJ v týmovém závodě čtvrtí

Těsně za stupni vítězů. Boulaři Šamánková s Gajdečkou skončili na MSJ v týmovém závodě čtvrtí

6 min 48 s

Čeští akrobatičtí lyžaři mají za sebou mistrovství světa juniorů. Boulaři Dorota Šamánková s Markem Gajdečkou v italském Valmalencu skončili v týmovém závodě těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě, Šamánková pak v individuálních duálech vybojovala TOP 10. Z českých skicrossařů na šampionátu ve švýcarském Veysonnaz skončil nejlépe sedmadvacátý Jakub Lomský.


Celý týden ve Valmalencu svítilo slunce, ale sjezdovka, na které se juniorské mistrovství světa konalo, je severní, a led tam nepovoloval ani v odpoledních hodinách. „Jedinou obětí slunce byly můstky vystavené přímému žáru, konzumující kilogramy soli, a obličeje trenérů pod svahem, konzumující kilogramy opalovacího krému,“ řekl s úsměvem reprezentační trenér Vojtěch Bínek. 

Čeští boulaři se museli popasovat nejen s na juniorské poměry velmi náročnou tratí, ale také se zdravotními neduhy, které je v dějišti šampionátu potkaly. „Trať byla ledová, ale zároveň nejprudší, s jakou se Marek s Dorotou v sezóně měli čest poprat. Dvoudenní trénink před závody šel podle plánu až do posledních okamžiků, bohužel ale Marek onemocněl a Dorota si po nepěkném pádu po horním skoku pochroumala záda. Po pohotovém zaléčení byli nakonec oba schopni nastoupit a v závodech prokázali vůli hodnou vítězů,“ popisoval Bínek.

Šamánkové s Gajdečkou se na mistrovství světa juniorů nejvíce vydařil týmový závod, ve kterém společně skončili těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě. Už před tím v individuálním závodě Šamánková obsadila patnácté místo a Gajdečka skončil šestadvacátý. Závěrečný den šampionátu byly na programu ještě samostatné duály, ve kterých Šamánková osmým místem vybojovala elitní desítku a Gajdečka se umístil na sedmadvacáté pozici.    

„V individuálních závodech Dorota s Markem boj s tratí sice prohráli, ale v novém formátu týmových duálů se dokázali navzájem podržet a dosáhli společně na čtvrté místo, přičemž Gajdečka v poslední jízdě v malém finále porazil vítěze z předešlého dne, Američana Cola McDonalda, poměrem 13:12,“ hodnotil Bínek. „Poslední závodní den, v samostatných duálech, Marek prohrál první rozjezd proti skvělému švédskému Robinu Olgaardovi. Dorota svůj první rozjezd s přehledem vyhrála, v druhém ale podlehla vítězce z prvního dne a později toho dne stříbrné Elizabeth Lemley z USA,“ dodal reprezentační kouč.

Skicrossaři závodili ve Veysonnaz

Ve Velmalencu měli podle původního plánu o tituly juniorských mistrů světa závodit také skicrossaři. Jejich závody byly ale nakonec přesunuty do jiného dějiště – švýcarského Veysonnaz. Českou výpravu tam tvořila čtveřice závodníků ve složení Jakub Lomský, Jakub Pivnička, Ondřej Skalický a Gustav Hotový. Mezi juniorkami se měla představit Dana Harvey, která však kvůli zranění z tréninku nakonec do závodu nenastoupila.

Jako jediný z českého kvarteta se dokázal probít kvalifikací do hlavního závodu Lomský, který do vyřazovacích rozjížděk postoupil z 26. místa. Osmnáctiletý reprezentant ve svém osmifinálovém heatu poté dojel čtvrtý a v celkovém pořadí si oproti kvalifikaci o jednu pozici pohoršil.Pomoc Ukrajině