Talentovaná boulařka Coufalová si dojela pro první stupně vítězů kariéry. Na EP v Tignes byla stříbrná

Talentovaná boulařka Coufalová si dojela pro první stupně vítězů kariéry. Na EP v Tignes byla stříbrná

4 min 14 s

Český tým boulařů se v úterý vrátil z francouzského Tignes a domů přivezl medaili za druhé místo v disciplíně dual moguls. O historické umístění se postarala šestnáctiletá Eliška Coufalová z Liberce poté, co si v pondělním závodě třemi po sobě rychle jdoucími vítěznými jízdami vybojovala účast v jízdě o zlato. Až tam ji zastavila Anastassiya Gorodko z Kazachstánu.


„Eliška má super přístup. Baví jí to, chce pořád víc, a přitom nepropadá negativním myšlenkám, když zrovna všechno nefunguje úplně podle plánu. To se pak promítá do neustále se zlepšující se formy. Včera v singlech byla po kvalifikaci na třetím místě, ve finále jen drobně chybovala a bylo z toho páté místo. I ty nejlepší soupeřky už mají respekt. To se pozná tak, že jí začaly komentovat fotky na Instagramu,” směje se trenér Vojtěch Bínek.

Životní maximum si zajela i o rok starší Klára Gajdečková z Ostravy, která skončila sedmá v singlech a pátá v dualech. Její týmová kolegyně Dorota Šamánková byla v boji s náročnou tratí méně úspěšná a brala tak místo deváté a třinácté místo.

V tvrdé mužské konkurenci dosáhl patnáctiletý Marek Gajdečka na 28. místo v singlech a na 32. v dualech, kde se v prvním rozjezdu postavil vítězi předešlého dne Akseli Ahvenainenovi a mezi přihlížejícími experty i fanoušky vzbudil pozdvižení, když měl ještě v polovině trati nad zkušeným Finem navrch. Pak ale chyboval – v obtížné trati, mizící mu pod lyžemi rychlostí vyšší než tři boule za sekundu, neudržel stabilitu, přepadl a dále už směrem ke spodnímu můstku klouzal po břiše.

František Coufal stejně jako nemálo dalších účastnících se sportovců doplatil na obtížnost tratě a nepřející podmínky. V boulích zmáčených deštěm si při předzávodním tréninku poranil kostrč, start v singlech vynechal a v dualech se umístil na 33. pozici.Pomoc Ukrajině