Štěpán Hudeček na startu Světového poháru v Churu do finále nepronikl. Premiérový triumf slaví Matěj Švancer

Štěpán Hudeček na startu Světového poháru v Churu do finále nepronikl. Premiérový triumf slaví Matěj Švancer

6 min 27 s

Štěpán Hudeček jako první český reprezentant vstoupil do nové závodní sezony 2021/2022. Čerstvě osmnáctiletý freeskier na úvodním Světovém poháru v Big Airu ve švýcarském Churu nepronikl z kvalifikace do finále. Své premiérové vítězství v kariéře vybojoval hned na prvním „svěťáku“ po přesunu z české do rakouské reprezentace Matěj Švancer.


První český reprezentant si na start v nové sezoně musel počkat. Ve švýcarském středisku stejně jako jinde v Evropě řádil silný vítr, který úvodní závod Světového poháru zkomplikoval. Už ve čtvrtek museli organizátoři zrušit trénink. V pátek sice na první kvalifikační heat panovaly takřka ideální podmínky, ale hned po jeho skončení při tréninku druhého heatu se počasí razantně změnilo a začal foukat vítr rychlostí kolem 100 km/h.

„Odjelo se je pár tréninkových jízd, Štěpán navíc ve své poslední nepříjemně spadl a vyrazil si dech. Pak to organizátoři zastavili a pořád o čtvrt hodiny posouvali. Už jsme mysleli, že se ani nepojede. Nakonec se to protáhlo až na tři hodiny,“ popisoval reprezentační kouč Josef Kalenský. Nakonec se i přesto, že se vítr příliš neumírnil, rozhodli organizátoři trénink pustit.

A po třech skocích mohli závodníci nastoupit do druhého kvalifikačního heatu. Hudeček v obou pokusech předvedl kvalitní triky, první 1 600 lehce neustál, druhou 1 400 sice ustál, ale na dojezdu smolně upadl. Bodově to tak českému závodníkovi na postup do finále stačit nemohlo.

„Odjel jsem trik, který jsem v závodě chtěl udělat, z toho mám radost. Jenom škoda, že se mi na dopadu kousla lyže a spadl jsem. Technicky jsem to odjel, ale samozřejmě se ten pád promítnul v bodovém ohodnocení. To mě mrzí,“ popisoval Hudeček. „Ale celkově jsem si ten prvním závod užil. Už se těším na další,“ dodal.

Trenér byl s výkonem svého svěřence na úvod sezony spokojený. „V závodě dal Štěpán triky, které si před tím v tréninku ani nezkusil. Zvládl to dobře, celkem je ustál, ale bohužel se mu to dole v kompresy nepodařilo čistě odjet. Sešla se tu neuvěřitelná konkurence, úroveň skoků byla naprosto neskutečná,“ hodnotil Kalenský.

Ty vůbec nejkvalitnější skoky mezi naprostou světovou elitou předvedl Matěj Švancer. Sedmnáctiletý rodák z Prahy hned na prvním Světovém poháru po letním přesunu z české do rakouské reprezentace slavil premiérové prvenství v kariéře s neuvěřitelnou porcí 99 bodů. „Už v tréninku Matěj dominoval a rozhodně patřil mezi nejlepší. A potom ve finále? Ani nevím, co k tomu říct. Bylo to prostě drsný. Přijde mi, že se Matěj dokáže pod tlakem vyhecovat k neuvěřitelným výkonům. Předvedl to i dneska a zaslouženě vyhrál,“ uvedl na adresu svého bývalého svěřence Kalenský.

Švancer o zisku prvního prvenství ve Světovém poháru rozhodl až posledním skokem závodu. Pouze o bod méně získal Kanaďan Teal Harle, třetí skončil Nor Birk Ruud. Mezi ženami se radovala Francouzka Tess Ledeuxová s 95,25 body před Švýcarkou Sarah Höfflinovou a Kanaďankou Elenou Gaskellovou.

Foto: FISPomoc Ukrajině