Slopestyle lyžaři zahájili nový olympijský cyklus náročnou letní přípravou

Slopestyle lyžaři zahájili nový olympijský cyklus náročnou letní přípravou

4 min 10 s

Reprezentanti a talentovaná mládež v disciplíně Slopestyle a Big Air pod úsekem akrobatického lyžování zahájili novou olympijskou periodu náročnou suchou přípravou. Během června absolvovali tři společná soustředění.


Reprezentanti Šimon Bartík a Vojtěch Břeský dostali po relativně úspěšné sezoně, kdy se oba umístili v TOP 30 na Světovém poháru, měsíční odpočinek od lyžování. Zatímco junioři do poslední chvíle trénovali na měkkých dopadech na Stubai, dospělí závodníci měli volno. Bartík byl vybrán na natáčení světového filmu do USA, a tak si od lyžování moc neodpočinul.

„Odpočinek však neznamenal nic nedělání, nýbrž třikrát týdně posilovnu,“ říká reprezentační trenér Roman Dalecký.  „Po sezoně je potřeba nabrat svalovou hmotu a zpevnit tělo, které dostává při lyžování dost zabrat. V dubnu a květnu měli reprezentanti individuální tréninkové plány v posilovně ve znamení nabírání síly,“ dodává.

V červnu začal „A“ tým společně s mládeží přeměňovat sílu do rychlosti. Během uplynulého měsíce absolvovali závodníci tři pětidenní soustředění zaměřené na rychlost, dynamiku, obratnost a balanc.  První soustředění se uskutečnilo ve Špindlerově Mlýně, druhé na Klínech a poslední opět ve Špindlu.

Po náročné dřině jsou freestyle lyžaři nachystáni na další fázi letní přípravy, a to na suchou skokanskou přípravu.  „Čeká nás nespočet skoků na trampolíně a na bruslích do molitanu, kde si bezpečně natrénujeme nové triky, které pak naskáčeme na lyžích do vody a airbagu,“ popisuje Dalecký s tím, že koncem prázdnin už by jeho svěřenci měli natrénované triky vyzkoušet naostro ve švýcarském Saas Fee.

Výběr juniorů bude mít přípravu od zbytku týmu odlišnou, protože stráví celý srpen na Novém Zélandu, kde jejich měsíční pobyt vyvrcholí mistrovstvím světa juniorů. Palce budeme držet Matěji Švancerovi a Štěpánu Hudečkovi.Pomoc Ukrajině