Paráda! Nick Novak skončil na SP v Ruce čtrnáctý a splnil kvalifikační kritéria na olympijské hry

Paráda! Nick Novak skončil na SP v Ruce čtrnáctý a splnil kvalifikační kritéria na olympijské hry

3 min 58 s

Tím nejlepším způsobem se Nicholas Novak uvedl pod českou vlajkou! Akrobatický lyžař v disciplíně aerials, který před sezonou přešel z amerického národního týmu do reprezentace České republiky, hned na prvním podniku Světového poháru ve finské Ruce splnil kvalifikační kritéria na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu.


Česko může mít po letech na olympijských hrách opět zástupce v disciplíně, kterou zlatem v Salt Lake City 2002 proslavil Aleš Valenta. A to díky Nicholasovi Novakovi. Syn českých rodičů narozený ve Spojených státech byl až do minulé sezony americkým reprezentantem. V létě ale přestoupil do České republiky.

A hned při své premiérové zastávce Světového poháru po českou vlaječkou splnil kvalifikační kritéria na únorové olympijské hry. V úvodním čtvrtečním závodě v Ruce skončil na pětatřicátém místě, v tom pátečním už se posunul na vynikající čtrnácté místo. „Jsem nadšený, že jsem splnil kritéria pro reprezentaci České republiky na zimních olympijských hrách. Poslední dny se mi tady v Ruce dařilo, cítil jsem se dobře. Je super, že se mi kvalitní skok podařilo přenést také do závodu,“ radoval se ve finském dějišti Světového poháru. „Teď se musím zaměřit na trénink, aby kvalitních skoků v budoucnu bylo co nejvíce,“ dodal pětadvacetiletý závodník, jenž ve Světovém poháru v minulosti už dvakrát pronikl do nejlepší desítky.

Podle kvalifikačních kritérií Mezinárodní lyžařské federace FIS je potřeba k účasti v závodě pod pěti kruhy alespoň 80 FIS bodů, to měl Novak splněno už před závodem, kdy měl na kontě 140 bodů. Dalším kritériem je pak umístění do 30. místa v rámci Světového poháru či mistrovství světa, a to si Novak může odškrtnout právě po závodě v Ruce.

Foto: FISPomoc Ukrajině