Od školního roku 2020/2021 se otevře specializovaná lyžařská skupina na gymnáziu v Jablonci n. N.

Od školního roku 2020/2021 se otevře specializovaná lyžařská skupina na gymnáziu v Jablonci n. N.

5 min 39 s

Vzdělání a sport dohromady skloubit lze. Vedení českého skicrossu se dohodlo s Gymnáziem Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou na spolupráci a otevření specializované lyžařské skupiny od školního roku 2020/2021. Vznikající projekt by se v dalších letech měl rozšířit i do dalších vzdělávacích institucí a od školního roku 2021/2022 by lyžařské skupiny mohly vzniknout i na gymnáziích v Jeseníku a v Ostrově.


„Projekt začal vznikat v roce 2018, kdy jsme oslovili Gymnázium Dr. Randy v Jablonci ohledně navázání spolupráce. Panu řediteli Tomáši Hofrichterovi se nabídka spolupráce zamlouvala a na možnost otevření lyžařské skupiny přistoupil. Skicross a všeobecně akrobatické lyžování se mu zdálo jako dobrá adrenalinová volba pro mladé sportovce a atraktivní rozšíření stávajících sportů. Následovala velká řada jednání i s oddílem akrobatického lyžování TJ Bižuterie Jablonec, kde bylo nejvíce potenciálních studentů, ale skupina se nám tehdy od ročníku 2019 otevřít nepodařila. Založili jsme tedy vlastní oddíl, který bude chod na gymnáziu ve spolupráci se Svazem lyžařů ČR zajišťovat,“ říká Aleš Cholenský, manažer českého skicrossu.

„Po přijímacích zkouškách na střední školy již víme, že nám do prvního ročníku nastoupí hned tři studenti z řad skicrossu a boulí. Vznikla nám tak plnohodnotná tréninková skupina. Další členkou této skupiny je Diana Cholenská, juniorská olympijská medailistka ve skicrossu z Laussane 2020, která na této škole již studuje. Gymnázium je navíc v případě zájmu připraveno přijmout studenty i do vyšších ročníků. Pevně věřím, že do září se naše skupina rozroste ještě alespoň o dva studenty. Žáci budou mít standardní objem hodin jako na nesportovním gymnáziu, do jejich výuky budou navíc zařazeny i tréninkové jednotky, doplňuje dlouholetý lyžařský instruktor a trenér lyžování se zkušenostmi ze Sportovní akademie Špindlerův Mlýn Roman Krulich.  

Studenti v lyžařské skupině budou školou a oddílem podporováni po materiální i finanční stránce. Zajištěné pro ně budou rovněž tréninkové prostory od tělocvičny přes atletický stadion až po sjezdovky, ale i regenerace a fyzioterapeut. Není přitom podmínkou, aby zájemce o studium přestoupil do školního oddílu. Každý závodník může po dobu studia setrvat ve svém mateřském klubu.

„Plyne z toho, že tento projekt je v plenkách, ale věříme, že za podpory vedení Svazu lyžařů ČR a spoluprací se všemi lyžařskými oddíly po celé republice bude mít dlouhou budoucnost a přinese další zlepšení tréninkových podmínek,“ uzavírá Cholenský.

Pro více informací se mohou zájemci o studium obracet přímo na manažera skicrossu Aleše Cholenského prostřednictvím e-mailu: cholensky@skicross.cz.Pomoc Ukrajině