Legendy ve vedení i návraty marodů. Akrobatičtí lyžaři jsou připraveni na novou sezonu

Legendy ve vedení i návraty marodů. Akrobatičtí lyžaři jsou připraveni na novou sezonu

6 min 39 s

Po smolné minulé sezoně plné zranění jsou čeští akrobatičtí lyžaři opět připraveni na prahu té nadcházející. Soutěžní ročník 2022/2023 odstartoval Štěpán Hudeček prvním podnikem Světového poháru v Big Airu ve švýcarském Churu, zatímco zástupci dalších disciplín se závodů dočkají nejspíše na začátku prosince. Vrcholem zimy pro ně bude mistrovství světa v netradičním dějišti – gruzínském Bakuriani.


Do nové sezóny vkročí akrobatičtí lyžaři s obměněným organizačním kádrem. A jsou to opravdu ty nejpovolanější osoby, které k akrobatickým lyžařským disciplínám mají co říct. Zodpovědnost nad disciplínou aerials má od léta olympijský vítěz Aleš Valenta, skicross vede čtyřnásobný vítěz Světového poháru Tomáš Kraus. „Tyto dvě disciplíny máme velice dobře personálně obsazeny a věřím tomu, že situace se bude v těchto disciplínách vyvíjet jenom pozitivně,“ okomentoval novinky předseda úseku akrobatických lyžařů Roman Dalecký. Během léta se změnilo také personální obsazení sportovního ředitele, tím je bývalý reprezentant v jízdě v boulích Daniel Honzig.

Sezóna už klepe na dveře, a proto je třeba zhodnotit i ukončenou letní přípravu. Ta byla dle Daleckého velmi kvalitní, a hlavně v hojném počtu sportovců. Minulou sezonu si totiž české akrobatické lyžování vybralo pořádnou porci smůly, co se zranění týče. „Jsem velice rád, že se vrátilo dost sportovců, devadesát procent zraněných sportovců je už v pořádku a jsou připraveni opět závodit,“ pokračoval Dalecký. V plném nasazení už jsou Štěpán Hudeček, Diana Cholenská a Daniel Paulus, brzy by se k nim měla připojit i Eliška Coufalová. 

Freeskier Štěpán Hudeček už dokonce za sebou jeden závodní víkend má. Na úvodním podniku Světového poháru v Bir Airu ve švýcarském Churu předposlední říjnovou sobotu obsadil solidní 32. místo. K vidění bude také příští týden v Rakousku. Na začátku prosince odstartuje ve Finsku Světový pohár i pro boulaře, otazník zatím visí nad startem skikrosařů. Ti měli startovat už tento víkend ve francouzském Les Deux Alpes, to se ale pro nedostatek sněhu zrušilo a předpověď nevypadá dobře ani pro Val Thorens.

Vrcholem sezóny budou mistrovství světa. To seniorské se bude konat od poloviny února v gruzínském Bakuriani. „Jedná se možná o trochu exotickou lyžařskou destinaci, nicméně Bakuriani už hostilo Světový pohár skicrossařů v roce 2021. Díky tomu už máme s místem zkušenosti, ze kterých budeme moct před šampionátem čerpat. Věřím, že se tam českému týmu bude dařit,“ říká sportovní ředitel Daniel Honzig.

Junioři budou při svých šampionátech rozeseti na více místech a budou muset cestovat i mimo Evropu. Moguls a Aerials se odehrají 20.-26. března ve Švýcarsku, o dva dny později začnou bojovat skikrosaři v Itálii. Nejdelší prostor na přípravu dostanou závodníci v disciplínách slopestyle a big air, kteří si budou muset počkat, až zimní období dorazí i na Nový Zéland. Tam je MS plánováno na přelomu srpna a září. V rámci nadcházející zimy nebude chybět ani více než dvacítka závodů v Česku.Pomoc Ukrajině