Kousek od medaile. Patnáctiletý Švancer bere v Big Airu na MSJ čtvrté místo

Kousek od medaile. Patnáctiletý Švancer bere v Big Airu na MSJ čtvrté místo

5 min 57 s

Matěj Švancer na mistrovství světa juniorů ve švédském Kläppenu znovu útočil na stupně vítězů. Patnáctiletému freestyle lyžaři v Big Airu nakonec medaile těsně unikla. Ze čtvrtého místa dělily velký český talent od bronzu necelé čtyři body.


Švancer na juniorském šampionátu suverénně prošel kvalifikací Big Airu, kde si mezi šedesáti startujícími závodníky připsal druhou nejlépe bodovanou jízdu. V sobotním finále měl každý k dispozici tři pokusy, z nichž se počítaly nejlepší dva. Český reprezentant hned napoprvé předvedl takřka bezchybný skok, za který od rozhodčích dostal 85 bodů. Druhý skok lehce přeletěl a upadl, třetí se mu ale znovu povedl a obdržel za něj 85,40 bodu. V konečném součtu 170,40 bodu ho nakonec od medaile dělilo 3,60 bodu.

„Matěj už v tréninku jezdil skvěle, všechno mu tam padalo. V závodě to potom dal ještě lépe, myslím, že se mu to povedlo nejvíc za celou dobu šampionátu. Létal vysoko a daleko, možná se jen o trošičku dříve rozbalil,“ hodnotil trenér juniorské reprezentace Josef Kalenský. „Všichni jsme čekali, že za první a třetí pokus dostane přes devadesát bodů, těžko říct, proč mu rozhodčí dali jen 85. Každopádně tady byla obrovská konkurence a padaly triky úrovně Světového poháru, takže se čtvrtým místem jsme spokojení, i když medaile trochu mrzí,“ dodal.

Švancer, který nedávno oslavil patnácté narozeniny, potvrdil, že je ohromným talentem akrobatického lyžování. V sezoně ovládl dva podniky Evropského poháru, jednou v Big Airu a jednou ve slopestylu. Přitom ještě před dvěma lety závodil ve sjezdovém lyžování.

„Je ročník 2004, tedy vůbec nejmladší, který se na mistrovství světa juniorů mohl představit. Na jeho věk je čtvrté místo naprosto úžasné,“ řekl Kalenský. „Ze všech kluků, co tady byli, má Matěj největší zásobu triků. Akrobatické lyžování dělá teprve dva a půl roku a už umí ty nejnáročnější triky. Nevzpomínám si, že bych někdy viděl větší talent. Ve vzduchu má obrovský přehled, skoro nepadá, je to závodní typ, nebojí se toho, je v klidu a těší se, až pojede. Jednou by mohl být nejlepší na světě,“ dodal trenér.  

Český závodník byl na juniorském šampionátu kousek od cenného kovu už v úterním slopestylu, kvůli pádu na posledním railu ale Švancer přišel o šance na přední umístění a obsadil sedmnácté místo. „Na poslední chvíli se rozhodl, že udělá větší rotaci z úplně posledního zábradlí, prý to tak cítil. Bohužel to ale nedotočil a spadl. Nebýt toho pádu, byl by určitě v první pětce,“ popisoval Kalenský. „Po výsledcích v sezoně jsme věděli, že tady má na bednu. Ta bohužel nevyšla, ale pořád to bylo Matějovo premiérové mistrovství světa juniorů a před sebou jich má ještě dost,“ dodal.Pomoc Ukrajině