Každý přijel pro medaili, i já chci být co nejvýš, říká před MS skicrossařka Nikol Kučerová

Každý přijel pro medaili, i já chci být co nejvýš, říká před MS skicrossařka Nikol Kučerová

6 min 39 s

Představí se už na šestém mistrovství světa. Skicrossařka Nikol Kučerová je v americkém Utahu jedinou českou závodnicí mezi akrobatickými lyžaři. „Když pojedu dobře, tak si myslím, že bych mohla mít na opravdu dobrý výsledek,“ říká devětadvacetiletá reprezentantka, jejímž dosavadním maximem z mistrovství světa je šesté místo z roku 2015.


V Solitude Kučerová ještě nikdy předtím nezávodila, poprvé byla na trati až v úterý, kdy probíhala prohlídka a testování. Ve středu už absolvovala první trénink. „Profil trati se mi hodně líbí, ale na prvních trénincích ještě nebyly dobře udělané některé prvky, do závodu to ještě organizátoři upraví. Nejsou tu žádné extra velké skoky, ale myslím, že závod by to mohl být pěkný,“ popisuje první zkušenost s tratí.

Devětadvacetiletá závodnice se chystá už na své šesté mistrovství světa. To první v roce 2009 ve Val d'Isère absolvovala ještě jako alpská lyžařka, teprve potom přesedlala na skicross a s ním projela další čtyři šampionáty. „Už šestý? To jsem si vůbec neuvědomila. Neberu to nikterak moc speciálně, což je trochu cílené, nechci si připouštět žádný velký tlak,“ říká Kučerová. „Je to jeden ze závodů téhle sezony. Podvědomě vím, že je nejdůležitější, ale když jsem na kopci, tak je to prostě další závod,“ dodává.

V seriálu Světového poháru už vystoupala na stupně vítězů, v aktuální sezoně se jí však zatím nedaří podle představ. Nejlépe byla sedmnáctá před Vánoci ve švýcarské Arose. „Výsledkově samozřejmě zatím nejsem spokojená. Vždycky mi v závodě něco chybí. V trénincích jezdím pravidelně dobře, bývám tam mezi nejlepší desítkou, ale v závodech to potom není ideální. Sama nevím, čím to je, snad už se to teď prolomí.“

Musí se také vypořádávat s tím, že vrcholné akce objíždí sama. Její dlouholetá reprezentační parťačka Andrea Zemanová kvůli vleklým zdravotním problémům ukončila kariéru, v Solitude chybí i Jiří Čech, který byl na minulém mistrovství v Sierra Nevadě. „Je to celkem nepříjemné. Není to jenom o mistrovství světa, ale o celé sezoně. Tlak je jiný. Vidím to u velkých týmů. Když se to zrovna nepovede jednomu závodníkovi, tak tam jsou další jeho týmoví parťáci, kterým se to třeba podaří. Zodpovědnost nevisí jenom na jedné osobě, jako tomu je u nás. Teď se všechno odvíjí od mého výsledku. Když to podělám, tak potom celý tým, já, trenér, fyzio, sedíme u večeře zklamaní,“ popisuje.

Mistrovství světa pro ni startuje páteční kvalifikací, v sobotu jsou potom na programu vyřazovací jízdy. S žádným konkrétním cílem se ale Nikol na start nepostaví. „Každý je tady proto, aby měl medaili, jinak by asi ani nemělo cenu sem jezdit. Stejně tak i já se chci porvat o co nejlepší místo,“ říká. „Každý závod je jiný, můžu být na konci spokojená, když budu do desátého místa, ale můžu být také naštvaná za osmou příčku. Když pojedu dobře a tak, jak umím, tak si myslím, že bych mohla mít na opravdu dobrý výsledek,“ dodává Kučerová.         Pomoc Ukrajině