Freestyle lyžaři hodnotí sezonu a chystají přípravu na tu nadcházející. V zahraničí i v novém domácím areálu

Freestyle lyžaři hodnotí sezonu a chystají přípravu na tu nadcházející. V zahraničí i v novém domácím areálu

7 min 10 s

Zatímco uplynulá sezona v mezinárodním měřítku českým freestyle lyžařům přála a připsali si v ní řadu úspěchů ve vrcholných závodech, v domácích podmínkách byly vlivem pandemie koronaviru zrušeny všechny zastávky Czech Freeski Tour včetně republikového šampionátu.


Na mezinárodní scéně se českým freeskierům v uplynulém ročníku dařilo. To nejlepší si přitom nechali až na samotný konec sezony, kdy na mistrovství světa juniorů v ruském Krasnojarsku dvojice Matěj Švancer, Štěpán Hudeček zazářila. Švancer dvěma suverénními zlaty a Hudeček pátým místem v Big Airu. „Na Sibiři během závodů hodně foukalo, nebylo v tom vůbec jednoduché předvést ty nejlepší skoky, ale kluci to zvládli. Celé mistrovství hodnotím maximálně pozitivně. Štěpán si vynahradil ne úplně povedený slopestyle, páté místo je pro něj skvělé. A Matěj prostě jenom dokázal, že už ve svých šestnácti letech patří k absolutní špičce,“ popisuje reprezentační trenér Pepé Kalenský.

Švancer s Hudečkem se krom juniorského šampionátu představili také ve Světovém poháru, do kterého zasáhl také Vojtěch Břeský, naopak nejzkušenějšího člena reprezentace Šimona Bartíka o start v elitním seriálu připravilo zranění. Nejlepší výsledek ve Světovém poháru si připsal Švancer, jenž na začátku ledna bral šesté místo v Big Airu v rakouském Kreischbergu. Od příští sezony však sedmnáctiletý talent bude sbírat úspěchy už pod vlajkou Rakouska, kam po sezoně definitivně přestoupí.

„Přestup Matěje se táhl dlouhodobě, v Rakousku s rodinou už roky žije, studuje tam gymnázium s lyžařskou specializací, které spolupracuje s rakouskou reprezentací. Udělali jsme maximum pro to, aby tady zůstal, ale jeho přání respektujeme a přejeme mu jen to nejlepší v další kariéře,“ říká šeftrenér Roman Dalecký. „Jeho odchod samozřejmě bude citelný, patří k největším talentům celosvětového lyžování, ale máme řadu mladých nadějí, kterým do budoucna věříme,“ dodává.

Zatímco mezinárodní závody se konaly, právě mladším kategoriím uplynulá sezona nepřála. Vzhledem k omezením provázejícím pandemii koronaviru byla zrušena většina domácích závodů i zahraniční kempy, ty domácí přitom probíhaly pouze velmi omezeně.

„Jsem rád, že se nám i v aktuálním velmi složitém období podařilo za dodržování všech státem nastavených proticovidových opatření uspořádat soustředění alespoň v domácích podmínkách. Jen je škoda, že byla zrušena kompletní Czech Freeski Tour i včetně mistrovství ČR, a tak nebylo možné předvést nové triky na závodech a porovnat síly s ostatními,“ říká další z trenérů Michal Peč.

Celý trenérský štáb přitom pevně věří, že do zahraničí společně s týmem bude moct vyjet už v rámci přípravy na nadcházející sezonu. Zároveň reprezentanti i mladí freeskieři budou moct v letní přípravě premiérově využívat také nový tréninkový areál s můstkem a dopadem do vody, který vznikl u mosteckého jezera Matylda. „To pro nás bude v letní přípravě velká pomoc. Můstek má ideální parametry, dají se na něm skákat i náročnější triky jako trojitá salta. V areálu je navíc další tréninkové zázemí včetně speciální trampolíny. Díky Matyldě se doma budeme moci připravovat na o poznání vyšší úrovni než v minulosti,“ říká Dalecký.

Více o novém areálu jsme psali zde.Pomoc Ukrajině