Freeskier Hudeček odstartoval sezónu 32. místem v Churu

Freeskier Hudeček odstartoval sezónu 32. místem v Churu

8 min 5 s

V úvodním podniku Světového poháru akrobatického lyžování v disciplíně Big Air, který se uskutečnil v pátek ve švýcarském Churu, triumfovali Nor Birk Ruud a Francouzka Tess Ledeuxová. Český závodník Štěpán Hudeček obsadil v padesátičlenném startovním poli 32. příčku.


Ruud vyhrál s náskokem více než osmi bodů před Kanaďanem Noahem Porterem MacLennanem, těsně za ním pak skončil na bronzovém stupínku Američan Troy Podmilsak. Závodníky na druhém až pátém místě dělily necelé tři body.

V ženské kategorii byla ve čtrnáctičlenném startovním poli nejúspěšnější Tess Ledeuxová z Francie. Druhá skončila Sandra Eieová z Norska s minimálním náskokem na třetí Mathilde Gremaudovou ze Švýcarska.

Štěpán Hudeček předvedl ve své rozjížďce, které se zúčastnila polovina startovní listiny, v prvním kole desátý nejlepší výkon, ve druhém kole byl ve své rozjížďce čtrnáctý. V celkovém pořadí obou rozjížděk to stačilo na 32. místo. “S výsledkem jsem docela spokojený, ale samozřejmě to mohlo být o dost lepší, kdybych absolvoval tu druhou jízdu čistě. Odjel jsem aspoň trik a získal nějaký počet bodů, za který jsem šťastný,” uvedl po závodě Štěpán Hudeček.

V prvním kole zvládl trik rotaci 1440 bez chyb, ve druhé zkusil obtížnou 1800 a neustál dopad. “S prvním skokem jsem spokojený docela dost. Odjel jsem to čistě, trik jsem dal celý v pořádku. Před druhou jízdou jsem si řekl, že musím zariskovat. Říkal jsem si, že už nemám co ztratit, tak jsem to zkusil a bohužel to nedopadlo. Celý trik jsem udělal tak, jak jsem chtěl, ale dopad jsem bohužel trochu přisedl a na tomhle skoku je zrovna hodně těžké to odjet. Zamáčklo mě to při dopadu a bohužel se mi to nepovedlo ustát. Teprve potřetí v životě jsem tenhle trik  zkusil na sněhu a byl to skvělý pocit,” hodnotil po závodě Hudeček své úvodní vystoupení ve Světovém poháru.  

“Naštěstí se  Hudečkův pád obešel bez bolavých šrámů. “Následky po tomto skoku nemám žádné, nic jsem si nezpůsobil. Při prvním tréninku jsem tady ale spadnul a sedřel jsem si celý bok, takže teď tu tři dny skáču se sedřeným a naraženým bokem. Při tom triku se mi nic nestalo a jsem za to docela rád, protože tenhle skok v Churu je docela riskantní,” vysvětloval Hudeček.  


Pozitivně hodnotil Hudečkův výsledek i jeho trenér Josef Kalenský, který s ním absolvoval před sezónou i tréninkové soustředění na Novém Zélandu. “Hodnotím Štěpánův výsledek jako úspěch, protože ustál v první rozjížďce čtrnáctku. Počítali jsme s tím, že pokud tento trik ustojí, bude to stačit na umístění okolo třicátého místa. Pro druhý skok jsme měli připravenou dvanáctku nebo osmnáctku. Nakonec se Štěpán vyhecoval na osmnáctku a tu bohužel neustál.osmnáctka je ale trik, se kterým by se mohl, pokud ten trik bude perfektně dávat, na příštích závodech podívat do finále. Jestli na něčem musíme makat, tak na tom, abychom se naučili tu osmnáctku dokonale. Nejlepší by bylo, aby se Štěpán naučil i takový unikátní grab, kdy chytá oběma rukama jednu lyži. Štěpána nakoplo, že odjel dobře ten první trik, který taky není vůbec jednoduchý a myslím, že máme do téhle sezóny pěkně nakročeno,” díval se Kalenský do budoucna s optimismem.

Dějištěm dalšího Světového poháru bude rakouský Stubai, pak čeká ještě letos Hudečka závod v americkém Copper Mountain. V lednu se uskuteční podniky ve francouzském Font Romeu a švýcarském Laaxu a v únoru v americkém Mammoth Mountain. Mistrovství světa se pojede v březnu v gruzínském Bakuriani. Po něm by měl ještě Hudeček závodit ve slopestyle ve francouzském Tignes a švýcarském středisku Silvaplana.Pomoc Ukrajině