FANTAZIE! Matěj Švancer má na MSJ druhé zlato! Hudeček byl v Big Airu pátý

FANTAZIE! Matěj Švancer má na MSJ druhé zlato! Hudeček byl v Big Airu pátý

6 min 54 s

Fantastické české představení ve finále Big Airu na mistrovství světa juniorů. Matěj Švancer v ruském Krasnojarsku po slopestylu vybojoval zlatou medaili i ve druhém závodě freesskierů. Skvělé umístění zaznamenal také Štěpán Hudeček, jenž obsadil páté místo.


Švancer znovu s přehledem ovládl kvalifikaci a skvěle vstoupil i do finále, v němž se sčítaly dvě lepší z celkových tří jízd. Hned v té první, do které naskočil coby vítěz kvalifikace jako poslední, přeskočil všechny své konkurenty. Od rozhodčích za nose butter double 1620 s japan grabem dostal 89.50 bodu a o bod a půl šel do vedení před druhého Daniela Bachera z Rakouska.

V druhém skoku si první místo s pohodě pohlídal. V závěrečném kole ale situaci podstatně zdramatizoval průběžně druhý Bacher, jenž předvedl doposud nejlépe hodnocený trik v závodě. Ten rozhodčí ocenili porcí 93,25 bodů. Rakušan šel do vedení, a Švancer tak v poslední jízdě finále musel vytasit svou nejsilnější zbraň – switch quad 1800. I ve vypjaté situaci zvládl unikátní trik naprosto čistě, obdržel závratných 98,50 bodu a definitivně rozhodl o zisku druhé zlaté medaile.

„V závěru to dneska byly docela nervy, Daniel skočil skvěle a věděl jsem, že do toho musím dát v posledním kole maximum, abych ho přeskočil. Vůbec poprvé v závodě jsem skočil switch quad 1800, jsem rád, že se to povedlo, a celkově jsem si ten závod naplno užil,“ popisoval Švancer. „Byl můj cíl útočit tady na stupně vítězů v obou závodech. Nakonec mám dvě zlaté medaile, takže to dopadlo vůbec nejlépe, jak mohlo. Jsem nadšený a maximálně spokojený,“ dodal.

 Švancer si tak nadělil parádní dárek k sedmnáctým narozeninám, které oslaví v pátek. Ve svém věku má na kontě už tři zlaté medaile ze světových akcí. Kromě aktuálních dvou z juniorského šampionátu v Krasnojarsku také jednu z loňských zimních olympijských her mládeže ve švýcarském Lausanne.

Skvělé představení českých závodníků a v posledním závodě freeskierů na programu juniorského šampionátu podtrhl další talent Štěpán Hudeček. Ten byl po prvním kole, ve kterém obdržel 54,25 bodu průběžně sedmý, ale postupně pořadím stoupal. Nejlepší hodnocení si připsal ve druhém kole, kdy dostal 71 bodů, a v součtu se závěrečným skokem, v němž si pouze o bod a půl pohoršil, bral celkově 140,5 bodu, které mu vynesly pátou příčku.  

„Chtěl jsem zajet takové triky, abych byl v první desítce. To se mi podařilo. Měl jsem v plánu udělat ještě double cork 1620, ale na ten nakonec nedošlo kvůli předchozímu skoku, který se mi úplně nepovedl. S pátým místem jsem spokojený,“ řekl Hudeček.

„Zase tady během závodu hodně foukalo, nebylo v tom vůbec jednoduché předvést ty nejlepší skoky, ale kluci to zvládli. Celé mistrovství hodnotím maximálně pozitivně. Štěpán si vynahradil ne úplně povedený slopestyle, páté místo je pro něj skvělé. A Matěj prostě jenom dokázal, že už ve svých šestnácti letech patří k absolutní špičce. Dneska vyhrál trikem switch quad 1800, který před ním na světě ještě nikdo neskočil. To, co tady během celého mistrovství předváděl, bylo naprosto neuvěřitelné,“ uzavřel reprezentační trenér Josef Kalenský.

Foto: Pepé Kalenský/Czech Ski and SnowboardPomoc Ukrajině