Evropský pohár na Dolní Moravu přilákal více než sto závodníků z celého světa

Evropský pohár na Dolní Moravu přilákal více než sto závodníků z celého světa

6 min 16 s

Velmi kvalitní trať, více než sto závodníků z celého světa a ten nejlepší skicross. To vše nabídl českým divákům závod Evropského poháru na Dolní Moravě. Z vítězství se radoval podle očekávání největší favorit Ryan Regez ze Švýcarska, mezi ženami vládla Ruska Jekatěrina Maltsevová. Za neúčasti Nikol Kučerové byli nejlepšími Čechy na domácím podniku dvaadvacátá Klára Kašparová a třiatřicátý Jiří Čech.


Největší česká skicrossařská hvězda Nikol Kučerová se oproti původním předpokladům v domácím závodě Evropského poháru českým fanouškům nepředstavila, její start zhatila viróza. I bez sedmé závodnice z letošního mistrovství světa v americkém Solitude však diváci na Dolní Moravě viděli v akci řadu těch nejlepších závodníků z celého světa.

Ve velmi kvalitně obsazeném závodě mužů si pro vítězství dojel Ryan Regez. Šestadvacetiletý Švýcar, který v polovině února ovládl Světový pohár ve Feldbergu, tak potvrdil pozici největšího favorita. Velké finále vyhrál před stříbrným Němcem Ferdinandem Dorschem a bronzovým Henrikem Lundem z Norska. „Moc jsem se sem těšil, počasí sice úplně nevyšlo, ale i tak jsem si závod užil. Trať byla skvělá, celý areál Dolní Morava se mi líbí,“ uvedl Regez po vítězství.

Mezi ženami brala 100 FIS bodů za vítězství Jekatěrina Maltsevová z Ruska. Druhá skončila Kanaďanka Zoe Choreová a trojici nejlepších uzavírala Lucrezia Fantelli z Itálie. Při absenci Kučerové se o nejlepší český výsledek zasloužila dvaadvacátá Klára Kašparová, o dvě místa za ní skončila Jitka Dulajová. V mužské kategorii byl nejlepší z domácích závodníků Jiří Čech, jenž obsadil třiatřicátou příčku. "Byli jsme svědky jednoznačně nejkvalitnějšího závodu na našem území za posledních šest let. Skicross jde stále dopředu, což jsme měli možnost poznat na vlastní oči. Především představení světových týmů Švýcarska a Kanady bylo excelentní,“ hodnotil ředitel závodu Vladimír Augusta.

Organizátorům se na Dolní Moravě povedlo i přes teplé jarní počasí připravit velmi kvalitní trať světových parametrů, která nemá na území České republiky obdoby. „Pro závodníky byla připravena největší a nejbezpečnější trať v historii. Přestože na trati proběhlo během tří závodních dní více jak tisíc jízd, neměli jsme ani jedno zranění, což nás velmi těší,“ uvedl Augusta. „Průběh hodnotila velmi pozitivně také Mezinárodní lyžařská federace FIS. Investovali jsme mnoho prostředků a energie do trati, její bezpečnosti, techniky, organizace i vzdělávání organizačního týmu. Děkujeme tímto partnerům a zejména Ski areálu Dolní Morava za vytvoření podmínek pro uspořádání závodu,“ dodal.

Skicrossová klání bude areál Dolní Morava hostit i během nadcházejícího víkendu, kdy přivítá mezinárodní závody v mládežnických kategoriích.

Kompletní výsledky Evropského poháru na Dolní Moravě najdete zde.Pomoc Ukrajině