Čeští freeskieři se chystají na start na MSJ. Hudeček i Švancer se na vrchol sezony naladili skvěle

Čeští freeskieři se chystají na start na MSJ. Hudeček i Švancer se na vrchol sezony naladili skvěle

5 min 16 s

Hned dvě želízka v ohni má Česká republika na juniorském mistrovství světa akrobatických lyžařů a snowboardistů. V ruském Krasnojarsku budou v disciplínách slopestylu a Big Air startovat Matěj Švancer a Štěpán Hudeček.


Sedmnáctiletý Hudeček se i přes nepříznivý vývoj koronavirem poznamenané sezony na vrchol v podobě juniorského šampionátu naladil skvěle. Vzhledem k nedostačujícímu počtu FIS bodů potřebných k tomu, aby na mistrovství světa juniorů mohl bez problémů závodit, se společně s trenérem Josefem Kalenským rozhodli v polovině února zamířit do ukrajinského Bukovelu na závody kategorie FIS. Absolvoval tam čtyři závody a ve všech vybojoval stříbrnou pozici.

Navzdory tomu, že neměl tolik možností závodit, odcestoval Hudeček do ruského Krasnojarsku skvěle připraven. Velkou část zimy trénoval v italském Livignu, kde byl otevřený snowpark pro trénink národních týmů. Už v létě pracoval na několika nových a náročných tricích. V Livignu byl pro trénink otevřený velký nafukovací bag, kde strávil poměrně dost času. Ale vyplatilo se.

Štěpánovi se podařilo naučit dva triky, kterými by v případě čistého odjetí mohl na juniorském šampionátu atakovat ty nejvyšší příčky. Nejprve zvládl switch double 1440 a těsně před odletem do Ruska ustál také double cork 1620 mute.

Mezi největší favority na zisk cenného kovu by na mistrovství světa juniorů měl patřit Matěj Švancer. Šestnáctiletý český freeskier o sobě dal hodně vědět už v minulé sezoně, kdy si například dojel pro zlatou medaili na Zimních olympijských hrách mládeže v Laussanne. Díky tomu byl na konci minulého roku vyhlášen také třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy v rámci ceny Piotra Nurowského.  

Také Švancer se před šampionátem dokázal parádně naladit, na konci února byl v závodě FIS v Innsbrucku ve slopestylu bronzový. Nejlepší výsledek aktuální sezony si však připsal už na začátku ledna na Světovém poháru v Kreischbergu. Tam parádním šestým místem v Big Airu pokořil hned několik „poprvé“ své kariéry, když slavil postup do finále a svou premiérovou TOP 10 ve Světovém poháru.

Oba české jezdce čekají v sibiřském Krasnojarsku závody ve slopestylu a Big Airu. Do akce poprvé půjdou v sobotu 20. března v kvalifikaci slopestylu, o den později se pojede finále. Kvalifikace Big Airu je na programu šampionátu v pondělí 22. března, finále opět o den později.

Kompletní program akrobatických lyžařů na juniorském mistrovství světa najdete zde.Pomoc Ukrajině