Čeští boulaři slaví úspěchy na Evropském poháru. Juniorka Coufalová byla ve Finsku čtvrtá

Čeští boulaři slaví úspěchy na Evropském poháru. Juniorka Coufalová byla ve Finsku čtvrtá

3 min 54 s

První zastávka Evropského poháru v jízdě v boulích přinesla českým závodníkům první mezinárodní úspěchy letošní sezóny. Patnáctiletá Eliška Coufalová zajela ve finském středisku Taivalvaara svůj nejlepší výsledek kariéry a obsadila čtvrté místo, čímž zároveň splnila nominační kritéria pro kvalifikaci na dubnové mistrovství světa juniorů.


Dvoudenních závodů v severním Finsku konaných 1. a 2. února se za Česko účastnili dvě juniorky a dva junioři, Eliška Coufalová, Dorota Šamánková, Marek Gajdečka a František Coufal. V teplotách kolem -25°C se utkalo 43 mužů a 22 žen z Evropy a Severní Ameriky.

První den, věnovaný disciplíně Singles, se naši závodníci neprobojovali do finále a obsadili 14. a 19. místo v ženách a 31. a 33. místo v kategorii mužů. V disciplíně Duals (paralelní jízda v boulích) ale česká výprava zazářila. Eliška Coufalová vyhrála tři rychle po sobě jdoucí rozjezdy a o jediný bod jí utekla účast v jízdě o zlatou medaili, když ji výsledkem 13 ku 12 porazila Němka Lena Mayer. Následně česká juniorka prohrála jízdu o bronz s třiadvacetiletou Svetlanou Ivanovou z Ruska. Výsledkem si Coufalová vyjela kvalifikaci do italského Valmalenca na mistrovství světa juniorů.

Šestnáctiletá Dorota Šamánková obsadila v dualech krásné dvanácté místo po vyřazení nejzkušenější závodnicí startovního pole, rakouskou Melanií Meilingerovou. František Coufal vypadl v druhé rozjížďce po souboji s domácím, stříbrným Akselim Ahvenainenem a podruhé tak skončil na 31. pozici. Nejmladší český účastník, čtrnáctiletý Marek Gajdečka, předváděl v první jízdě rovněž fenomenální výkon, závratnou rychlost ale nezvládl, na spodním můstku skočil pouze rovně a dojel si tak pro 36. místo.

Česká výprava se spolu s Evropským pohárem přesouvá do jižnějšího Jyväskylä (FIN), kde bude 5. a 6. února bojovat o další úspěchy a nominace.

Kompletní výsledky z Taivalvaary naleznete zde.Pomoc Ukrajině