Boulařka Šamánková vybojovala bronz na EP v Jyväskylä!

Boulařka Šamánková vybojovala bronz na EP v Jyväskylä!

4 min 11 s

Po úspěšném vstupu do letošního ročníku Evropského poháru se českým boulařům nepřestává dařit. Šestnáctiletá Dorota Šamánková na druhé zastávce seriálu ve finském Jyväskylä urvala rychlými jízdami třetí místo. Připsala si tak první stupně vítězů na EP v kariéře a zároveň splnila nominační kritéria pro dubnové mistrovství světa juniorů.


Klasicky dvoudenní závod Evropského poháru začal 5. února disciplínou Singles, ve kterém se českým reprezentantům do finále dostat nepodařilo. Jak Dorotě Šamánkové, tak Elišce Coufalové přitom chyběl k postupu mezi deset nejlepších méně než bod a skončily 14. a 11. Mezi šestnáct nejlepších mužů se neprobojovali ani František Coufal a Marek Gajdečka, kteří obsadili 32. a 38. místo.

Disciplína Duals, probíhající druhý den, už Čechům přála více. Kluci sice vypadli v prvních jízdách — nejmladší Gajdečka s francouzským Tomem Higginbottomem a junior Coufal se silným domácím Lassim Pohtolou, jenž nakonec bral čtvrté místo — obě české juniorky ale navázaly na úspěchy z prvního podniku EP v Taivalvaara a potvrdily, že v evropských soutěžích patří mezi elitu.

Šamánková hned v první jízdě ukázala dobrou formu, když vyřadila Rusku Ivanovou, která při předchozích závodech v Taivalvaara obrala Coufalovou o bronz. Prohrála jen jízdu o účast ve finále s domácí, nakonec stříbrnou Riikkou Voutilainenovou, která o kolo dříve vyřadila také Coufalovou. Ta tak skončila na dvanáctém místě. V jízdě o bronz Šamánková ukázala záda švédské závodníci My Bjerkmanové a mohla se tak poprvé v kariéře radovat z pódia na Evropském poháru. Zároveň si výsledkem, stejně jako Coufalová jen o několik dní dříve, vyjela kvalifikaci do italského Valmalenca na dubnové mistrovství světa juniorů.

Další Evropský pohár se koná 9. a 10. února u švédského městečka Bygdsiljum a česká reprezentace tam nebude chybět.

Kompletní výsledky z Jyväskylä naleznete zde.

Na vítěznou jízdu Doroty Šamánkové o bronz se můžete podívat níže.Pomoc Ukrajině