Boulaři zakončili sezónu na Tanvaldském Špičáku

Boulaři zakončili sezónu na Tanvaldském Špičáku

5 min 48 s

Třídenním závodním maratonem zakončili letošní sezónu čeští lyžaři v boulích. Na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách bojovali akrobati na špičkové trati o poslední body nejen do celkového hodnocení Českého poháru, ale také v rámci mezinárodního závodu FIS.


Celý prodloužený, závodní víkend měl ve dnech 24. ‑ 26. března na starost domácí oddíl TJ Bižuterie, který využil vynikajících sněhových podmínek končící zimy a mohl tak po sedmi letech uspořádat kvalitní závody na Slalomovém svahu. Právě na něm se v minulosti vedle závodů Českého poháru a mistrovství republiky pravidelně konaly také závody Evropského poháru. „V posledních letech jsme mívali Český pohár vždycky na sjezdovce Pod lesem, kde je to podle mě na boule až moc jednoduché. Myslím, že i pro ty mladší závodníky bylo super, že se svezli na pořádném kopci,“ ocenil aktuálně nejlepší český lyžař v boulích Daniel Honzig. Díky vstřícnosti areálu TJ Bižuterie si tak mnozí začínající boulaři měli možnost poprvé vyzkoušet trať, která  odpovídá parametrům daným Mezinárodní lyžařskou federací FIS. „Bylo hezké pozorovat, jak s tím mají někteří najednou problémy a je před nimi nová výzva,“ řekl Honzig, pro kterého je Tanvaldský Špičák takříkajíc “rodnou hroudou“.

Na programu byl v Jizerských horách závod Českého poháru, závod FIS, pyšnící se mezinárodní účastí, a také finálový závod Českého poháru, který akrobatům přinesl do konečného žebříčku dvojnásobný počet bodů. Celkovými vítězi Českého poháru se v hlavních kategoriích stali Daniel Honzig z domácího klubu a Dorota Šamánková z ELKA Ostrava. Žákům vládl zástupce SKI Klubu Šumperk Jiří Dressler, žačkám Zuzana Hnyková z TJ Bižuterie, vítězi předžákovských kategorií se potom stali ostravský Vít Zvalený a Emma Nesvadbová ze SKI Klubu Šumperk.

Pořadatelé by se k tradici pořádání závodů na Slalomovém svahu chtěli vrátit. Po generační výměně závodníků, která v uplynulých letech proběhla, se jejich počty meziročně stále zvyšují a právě organizace závodů na pravidlům odpovídajících tratích by mohla slibně se rozvíjející úroveň české jízdy v boulích výrazně podpořit. „Určitě by to stálo za to. Mně osobně taková trať, jakou jsme měli teď, vyhovuje ve všech směrech. Na takovém kopci se dá užít o hodně víc lyžování a člověk si i mnohem líp zaskáče. Já si to moc užil,“ pochválil pořadatele letošní účastník závodů Světového poháru v Číně, Americe, Kanadě, Finsku či Švýcarsku Daniel Honzig.

Celkové výsledky ze závodů na Tanvaladském Špičáku jsou k nalezení v sekci “Závody a výsledky“.Pomoc Ukrajině