Akrobati plní očekávání. Do Gruzie na MS se těším, hlásí ostřílená Kučerová

Akrobati plní očekávání. Do Gruzie na MS se těším, hlásí ostřílená Kučerová

8 min 18 s

Hned pětice reprezentantů napříč různými disciplínami se v úterý sešla v Praze na tiskové konferenci akrobatických lyžařů. Skikrosařky Nikol Kučerová s Dianou Cholenskou, boulaři Dorota Šamánková s Markem Gajdečkou a freeskier Štěpán Hudeček poodhalili průběh svého léta i cíle před nadcházející sezónou, jejíž vrchol zapíše mistrovství světa v netradičním dějišti gruzínského Bakuriani.


Na setkání s médii ve Ski a Bike Centru Radotín chyběl pouze zástupce disciplíny aerials Nicholas Novak, jenž dlouhodobě žije a trénuje v Americe. „Co máme zprávy, tak maká na kondičce, skáče v Park City do vody a trénuje skoky, aby je mohl předvádět po novém roce na závodech Světového poháru v Americe a následně na MS v Gruzii,“ popsal přípravu mladého Čechoameričana, jenž české barvy hájí teprve od minulé sezony, sportovní ředitel úseku akrobatické lyžování SLČR Daniel Honzig.

Zatímco Novak je v reprezentaci stále ještě nováčkem, pro skikrosařskou stálici  Nikol Kučerovou půjde už o třináctou sezonu mezi elitou této disciplíny. Ta se na tiskové konferenci rozpovídala o náročnosti přípravy. „Byla komplikovaná úbytkem sněhu na ledovcích. Měla jsem na jaře po olympijské sezóně trošku delší volno, chtěli jsme lyžovat až v létě, ale nešlo to. O to radši jsem, že suchá příprava proběhla podle plánu a byla kvalitní,“ vrátila se k průběhu léta ostřílená závodnice.

„Začali jsme spolupracovat s novou kondiční trenérkou Danou Jandovou, takže příprava byla úplně jiná a mě bavila. Uvidíme, jak se to promítne na sněhu, ale s tím, jak se nám posouvají závody, tak pro mě jedině dobře.“ Zmínila také, jak moc ji nejen v Pekingu chyběla Diana Cholenská, která musela vynechat velkou část sezony včetně olympiády kvůli přetrženému přednímu zkříženému vazu v koleni. „Byla na pokoji nuda. Nemohla jsem s ní natáčet TikToky,“ pobavila na tiskové konferenci Kučerová.

Cholenská měla pochopitelně na nucenou pauzu trochu jiný pohled. „Určitě mi chyběl tým a závodění, ale na druhou stranu jsem si odpočinula a myslím, že to oběma stranám prospělo,“ započala s nadsázkou na úvod. „Bylo to ale psychicky a fyzicky náročné. Poslední dva roky jsem myslela jen na závodění a najednou jsem si uvědomila, že je tu škola, do které musím každý den chodit, to bylo hodně psychicky náročné,“ pokračovala v úsměvném tónu. 

Z rakouského Hintertuxu se po celkově dvacetidenním soustředění vrátili do Česka boulaři. Výpravu hodnotila pozitivně Dorota Šamánková, která vyzdvihla skvělé počasí na ledovci, i dobře postavenou tréninkovou trať. Na závěr Šamánková s Markem Gajdečkou absolvovali závody, které byly kvůli počasí smrštěné do jednoho dne. Gajdečka byl třetí, Šamánková pátá.

Štěpán Hudeček už stihl první závod Světového poháru v Big Airu, na kterém ve švýcarském Churu obsadil 32. místo.. „V rámci možností se mi to povedlo velmi dobře. První skok (double cork 1 440) mi zajistil dobré místo, druhý (double cork 1 800) jsem se naučil teprve před sezonou, takže jsem to mohl odjet lépe, ale příště už ho budu mít naskákaný.“ Hudeček se připravoval také na Novém Zélandu, kde jsou mimo jiné odlišné podmínky pro přípravu. „Bylo to skvělé. Sníh je tam měkčí a je příjemnější, když člověk nemusí ty skoky dělat do ledového dopadu.“

Vrcholem pro všechny akrobatické lyžaře bude mistrovství světa na přelomu února a března, které se koná v gruzínském Bakuriani. Exotická destinace bude pro mnohé novinkou, není tomu tak ale pro skikrosaře, kteří zde v roce 2021 měli zastávku SP. „Mně se tam moc líbilo, nejen trať, ale i hory. Je to něco nového. Je to středisko, které není tolik odzkoušené. Ostatní tratě se staví pořád stejně a víme, co čekat. Lidé jsou tam velmi milí a já se tam těším,“ prohlásila Nikol Kučerová. Pomoc Ukrajině