O travním lyžování

Travní lyžování (grasski) je mladé sportovní odvětví, jehož historie sahá do poloviny 70. let. Jedná se o letní obdobu alpského lyžování a jeho základ je velmi podobný. Travní lyžování je ideální průpravou na zimu, jelikož závodníci mohou i v letních měsících pilovat carvingovou techniku.


HISTORIE

První pásové lyže byly předvedeny veřejnosti na Interski ve Vysokých Tatrách, k velkému rozvoji došlo u Piešťan, kde se při závodech o Pohár SNP na umělé hmotě ukázalo travní lyžování coby ideální letní příprava sjezdařů. Od počátku 80. let se lyžování na trávě začalo rozvíjet i v dalších lyžařských střediscích v Československu. V roce 1986 se na našem území pořádaly první mezinárodní FIS závody i první mistrovství ČSSR, které se odehrálo v Předklášteří u Tišnova.

DISCIPLÍNY

Základními disciplínami travního lyžování jsou slalom, obří slalom a superobří slalom. Při mistrovstvích jednotlivých zemí, kontinentů či světa jsou doplněny o kombinaci, která se vyhodnocuje na základě součtu časů ze slalomu a superobřího slalomu.

Stejně jako alpské lyžování spadá i to travní pod křídla Mezinárodní lyžařské federace FIS, a stejně jako v zimě se i v létě jezdí závody Světového poháru, který je od roku 1999 nejvyšší celoroční soutěží.

ČESKÉ TRAVNÍ LYŽOVÁNÍ

Česká republika patří dlouhodobě mezi světovou špičku a drží prim v historickém hodnocení Světového poháru mezi státy. Nejúspěšnějším českým travním lyžařem je Jan Němec, který se stal 15násobným mistrem světa a devětkrát ovládl seriál Světového poháru. V Česku se aktuálně travnímu lyžování věnuje přibližně 150 osob na závodní úrovni, závodníkům i rekreačním lyžařům je k dispozici osm lyžařských středisek.

Dvakrát Česká republika hostila světový šampionát. V roce 2007 v Orlických horách, tehdy domácí reprezentace získala pět cenných kovů. V roce 2021 pak Štítná nad Vláří přivítala společné seniorské a juniorské mistrovství světa, na kterém domácí tým vybojoval celkem čtrnáct medailí.

VÝBAVA

Nedílnou součástí výbavy každého závodníka jsou speciální lyže, které jsou mnohem kratší, maximálně metrové a velmi se podobají tankovému pásu. První takové lyže vyrobil Josef Kaiser (NSR) v roce 1963, v současnosti ve světě existují čtyři výrobci travních lyží, včetně českého.

Základem lyže je dřevěný nosník spojený s ocelovou nitridovanou lištou, po které se pohybují plastové vozíky. Každý vozík má podle typu 4 až 6 malých koleček, pomocí kterých jede po liště. Vozíky jsou spojeny textilním pásem a svrchu pevně přiklapnuty plastovými „žabkami.“

Další nezbytnou výbavou jsou klasické přeskáče a hůlky, které by měly být delší, protože lyže jsou dvakrát vyšší než ty zimní. Výstroj a výzbroj je nutné doplnit o vhodné oblečení a chrániče. Oblečení má mít dlouhé rukávy a nohavice. Nezbytné jsou chrániče kolen, loktů, ochranný krunýř zad a helma.

Techniku jízdy si můžete nastudovat zde

Pomoc Ukrajině